Secondary menu

List of confirmed candidates for the 38th General Election


Newfoundland and Labrador · Prince Edward Island · Nova Scotia · New Brunswick
Quebec · Ontario · Manitoba · Saskatchewan · Alberta · British Columbia
Yukon · Northwest Territories · Nunavut

 

ALBERTA

48001 – ATHABASCA (4)

CREE, Robert (N.D.P.)
FAULKNER, Doug (Liberal)
HOPFE, Ian (Green Party)
JEAN, Brian (Conservative)

48002 – CALGARY EAST (5)

CHRISTIE, Dean Kenneth (Green Party)
DEVINE, Jason Corey (Communist)
MAXIM, James (Liberal)
OBHRAI, Deepak (Conservative)
THOMAS, Elizabeth (N.D.P.)

48003 – CALGARY NORTH CENTRE (6)

ASKIN, Margaret Peggy (Marxist-Leninist)
CHAN, John (N.D.P.)
FALCONAR, Michael (Independent)
MACGILLIVRAY, Mark (Green Party)
McCLUSKY, Cathy (Liberal)
PRENTICE, Jim (Conservative)

48004 – CALGARY NORTHEAST (5)

CATTABENI, Giorgio (N.D.P.)
DuFORD, Morgan (Green Party)
GARLAND, Steve (Canadian Action)
HANGER, Art (Conservative)
MUTI, Dale (Liberal)

48005 – CALGARY–NOSE HILL (4)

ABLONCZY, Diane (Conservative)
DEY, Vinay (N.D.P.)
HANEY, Ted (Liberal)
LARSON, Richard (Green Party)

48006 – CALGARY SOUTH CENTRE (5)

GROVER, Trevor (Canadian Action)
LIESEMER, Phillip K. (Green Party)
PURDY, Keith (N.D.P.)
RICHARDSON, Lee (Conservative)
TURNBULL, Julia (Liberal)

48007 – CALGARY SOUTHEAST (4)

KENNEY, Jason (Conservative)
PINCOTT, Brian (N.D.P.)
READ, George (Green Party)
TANNER, Jim (Liberal)

48008 – CALGARY SOUTHWEST (6)

de PELHAM, Mark (Marijuana Party)
FOX, Daria (N.D.P.)
HARPER, Stephen J. (Conservative)
HEATHER, Larry R. (Christian Heritage Party)
KRAUS, Darcy (Green Party)
ROBERTS, Avalon (Liberal)

48009 – CALGARY WEST (6)

ANDERS, Rob (Conservative)
KOHUT, James S. (Canadian Action)
PATTERSON, Tim (N.D.P.)
ROBERTS, Danielle (Green Party)
THOMPSON, Justin (Liberal)
VACHON, André (Marxist-Leninist)

48010 – CROWFOOT (5)

BAKER, Arnold (Green Party)
CAMPBELL, Adam (Liberal)
CORNELSSEN, Max Leonard (Marijuana Party)
PARKER, Ellen (N.D.P.)
SORENSON, Kevin (Conservative)

48011 – EDMONTON–BEAUMONT (5)

GARFINKLE, Michael (Green Party)
KILGOUR, David (Liberal)
RANKIN, Naomi (Communist)
REIKIE, Paul (N.D.P.)
UPPAL, Tim (Conservative)

48012 – EDMONTON CENTRE (8)

BALOUN, John (Independent)
HAWN, Laurie (Conservative)
KENNY, Lyle (Marijuana Party)
McLELLAN, Anne (Liberal)
McMASTER, Meghan (N.D.P.)
MORTON, Peggy (Marxist-Leninist)
PARKER, David J. (Green Party)
TISDALL, Sean (PC Party)

48013 – EDMONTON EAST (5)

BETHEL, John (Liberal)
GOLDRING, Peter (Conservative)
LIGHT, Harlan (Green Party)
SPRONK, Ed (Christian Heritage Party)
STRUDWICK, Janina (N.D.P.)

48014 – EDMONTON–LEDUC (4)

KING, Bruce (Liberal)
McLACHLAN, Doug (N.D.P.)
RAJOTTE, James (Conservative)
SINCLAIR, Bruce (Green Party)

48015 – EDMONTON–ST. ALBERT (4)

BITANGCOL, Conrad A. (Green Party)
MELYMICK, Mike (N.D.P.)
SAEED, Moe (Liberal)
WILLIAMS, John (Conservative)

48016 – EDMONTON–SHERWOOD PARK (4)

EPP, Ken (Conservative)
HARWOOD, Chris (N.D.P.)
MAREAN, Margaret (Green Party)
TOWNS, Maureen (Liberal)

48017 – EDMONTON–SPRUCE GROVE (4)

AMBROSE, Rona (Conservative)
MATHER, Neil (Liberal)
PASCHEN, Jerry (Green Party)
PHILLIPS, Hayley (N.D.P.)

48018 – EDMONTON–STRATHCONA (6)

AZANIA, Malcolm (N.D.P.)
CARLSON, Debby (Liberal)
DOWLING, Dave (Marijuana Party)
HUNTER, Kevan (Marxist-Leninist)
JAFFER, Rahim (Conservative)
WAKEFIELD, Cameron (Green Party)

48019 – LETHBRIDGE (6)

CASSON, Rick (Conservative)
MATTHEWS, Erin Marie (Green Party)
NICOL, Ken (Liberal)
SOBIE, Dustin (Marijuana Party)
THOMAS, Melanee (N.D.P.)
VANDEN BROEK, Ken (Christian Heritage Party)

48020 – MACLEOD (4)

FADEEFF, Laurel Denise (Green Party)
MENZIES, Ted (Conservative)
SHADE, Chris (Liberal)
THOMAS, Joyce (N.D.P.)

48021 – MEDICINE HAT (4)

COCKS, Bill (Liberal)
DODD, Kevin (Green Party)
SOLBERG, Monte Kenton (Conservative)
STROH, Betty (N.D.P.)

48022 – PEACE RIVER (4)

CARLSTROM, Lyle (Liberal)
PENSON, Charlie (Conservative)
PETTIT, Benjamin Morrison (Green Party)
THOMPSON, Susan (N.D.P.)

48023 – RED DEER (5)

CORMACK, Teena (Canadian Action)
KURATA, Luke (Liberal)
MARKS, Garfield John (Green Party)
MILLS, Bob (Conservative)
SLOYCHUK, Jeff (N.D.P.)

48024 – VEGREVILLE–WAINWRIGHT (4)

BENOIT, Leon E. (Conservative)
KENNEY, James (Jim) (Green Party)
LEGAULT, Len (N.D.P.)
STEWART, Duff (Liberal)

48025 – WESTLOCK–ST. PAUL (4)

CHATTERS, Dave (Conservative)
DION, Joe (Liberal)
KIRKEBY, Peggy (N.D.P.)
McDONALD, John A. (Green Party)

48026 – WETASKIWIN (5)

BONNETT, Rick (Liberal)
JOHNSTON, Dale (Conservative)
LAMPMAN, Tom (Green Party)
McKELVIE, Brent (Canadian Action)
ROBSON, Tim (N.D.P.)

48027 – WILD ROSE (4)

FOOTE, Chris (Green Party)
HORVATH, Jeff (N.D.P.)
STEWART, Judy (Liberal)
THOMPSON, Myron (Conservative)

48028 – YELLOWHEAD (5)

CROSSLEY, Peter (Liberal)
LAPIERRE, Noel (N.D.P.)
MERRIFIELD, Rob (Conservative)
STIEGLITZ, Eric (Green Party)
STRYDHORST, Jacob (Christian Heritage Party)