Complete list of confirmed candidates by province and territory
Newfoundland ·
Prince
Edward Island · Nova
Scotia · New
Brunswick · Quebec
Ontario ·
Manitoba ·
Saskatchewan ·
Alberta ·
British
Columbia
Yukon ·
Northwest
Territories · Nunavut
48001 – Athabasca
- Harold Cardinal
(Liberal) - Dave Chatters
(Canadian Alliance) - Alysia Erickson
(N.D.P) - Doug Faulkner
(Progressive Conservative) - Reginald Normore
(Marijuana Party) - Harvey Alex Scott
(Green Party)
48002 – Calgary Centre
- Michael Alvarez-Toye
(Green Party) - Margaret Peggy Askin
(Marxist-Leninist) - Joe Clark
(Progressive Conservative) - Don LePan
(N.D.P) - Joanne Levy
(Liberal) - Eric Lowther
(Canadian Alliance) - Beverley Smith
(Independent)
48003 – Calgary East
- Jason Devine
(Communist) - Kaie Jones
(N.D.P) - Grant Adam Krieger
(Marijuana Party) - Deepak Obhrai
(Canadian Alliance) - Doug Perras
(Liberal) - Roger Richard
(Progressive Conservative) - Neeraj Varma
(Natural Law Party)
48004 – Calgary Northeast
- Art Hanger
(Canadian Alliance) - Sam Keshavjee
(Liberal) - H. Ken Sahil
(N.D.P) - Jerry Vague
(Progressive Conservative)
48005 – Calgary–Nose Hill
- Diane Ablonczy
(Canadian Alliance) - Jon Adams
(N.D.P) - James F. McArdle
(Progressive Conservative) - Andrew Pickles
(Green Party) - Maureen Ann Roberts
(Canadian Action) - Brian Thiessen
(Liberal)
48006 – Calgary Southeast
- Giorgio Cattabeni
(N.D.P) - Ray Clark
(Progressive Conservative) - Jason Kenney
(Canadian Alliance) - James Stephen Kohut
(Green Party) - Dana Peace
(Liberal)
48007 – Calgary Southwest
- Preston Manning
(Canadian Alliance) - Paul Monaghan
(Progressive Conservative) - Barry J. Rust
(Liberal) - Jennifer Stewart
(N.D.P)
48008 – Calgary West
- Rob Anders
(Canadian Alliance) - Frank Bruseker
(Liberal) - Greg Klassen
(N.D.P) - Evan Osenton
(Green Party) - Jim Silye
(Progressive Conservative)
48009 – Crowfoot
- Valerie Morrow
(No Affiliation) - Verlyn Olson
(Progressive Conservative) - Jack Ramsay
(No Affiliation) - Jay Russell
(N.D.P) - Kevin Sorenson
(Canadian Alliance) - Orest Werezak
(Liberal)
48010 – Edmonton Centre-East
- Peter Goldring
(Canadian Alliance) - Kevin Mahfouz
(Progressive Conservative) - Ray Martin
(N.D.P) - Sue Olsen
(Liberal) - Naomi Rankin
(Communist)
48011 – Edmonton North
- Deborah Grey
(Canadian Alliance) - Jim Jacuta
(Liberal) - Laurie Lang
(N.D.P) - Dean Sanduga
(Progressive Conservative)
48012 – Edmonton Southeast
- Matthew James
(Communist) - Joginder Kandola
(N.D.P) - David Kilgour
(Liberal) - Allan Ryan
(Progressive Conservative) - Michael Sekuloff
(Canadian Action) - Richard Shelford
(Natural Law Party) - Tim Uppal
(Canadian Alliance)
48013 – Edmonton Southwest
- Joseph Fernando
(Progressive Conservative) - Bernie Keeler
(N.D.P) - Chiu Lau
(Liberal) - Wade McKinley
(Natural Law Party) - Jerry Paschen
(Green Party) - James Rajotte
(Canadian Alliance)
48014 – Edmonton–Strathcona
- Jonathan Dai
(Liberal) - Kevan Hunter
(Marxist-Leninist) - Rahim Jaffer
(Canadian Alliance) - Ken Kirk
(Marijuana Party) - Hélène Narayana
(N.D.P) - Kesa Rose Semenchuk
(Canadian Action) - Gregory Toogood
(Progressive Conservative)
48015 – Edmonton West
- Rory J. Koopmans
(Progressive Conservative) - Anne McLellan
(Liberal) - Peggy Morton
(Marxist-Leninist) - Dan Parker
(Canadian Action) - Betty Unger
(Canadian Alliance) - Richard D. Vanderberg
(N.D.P)
48016 – Elk Island
- Paul Bokowski
(Liberal) - Ken Epp
(Canadian Alliance) - Chris Harwood
(N.D.P) - Rod Scarlett
(Progressive Conservative)
48017 – Lakeland
- Leon Benoit
(Canadian Alliance) - Wayne Kowalski
(Liberal) - Paul Pelletier
(Progressive Conservative) - Raymond Stone
(N.D.P)
48018 – Lethbridge
- Kimberly Denise Budd
(Progressive Conservative) - Rick Casson
(Canadian Alliance) - Don C. Ferguson
(Green Party) - Garth Hardy
(N.D.P) - Vaughan Hartigan
(Liberal) - Dan Lamden
(Canadian Action)
48019 – Macleod
- Cyril R. Abbott
(Progressive Conservative) - Dwayne Good Striker
(N.D.P) - Grant Hill
(Canadian Alliance) - Marlene LaMontagne
(Liberal)
48020 – Medicine Hat
- Trevor Butts
(Liberal) - Luke Lacasse
(N.D.P) - Gordon Musgrove
(Progressive Conservative) - Monte Solberg
(Canadian Alliance)
48021 – Peace River
- Kim Ksenia Fenton
(Liberal) - Milton Hommy
(Progressive Conservative) - Patricia Lawrence
(N.D.P) - Charlie Penson
(Canadian Alliance)
48022 – Red Deer
- Walter Kubanek
(Liberal) - Bob Mills
(Canadian Alliance) - Linda Roth
(N.D.P) - Doug Wagstaff
(Progressive Conservative)
48023 – St. Albert
- Andy Jones
(Progressive Conservative) - Bob Russell
(Liberal) - John Williams
(Canadian Alliance) - John Williams
(N.D.P)
48024 – Wetaskiwin
- John Jackie
(Liberal) - Dale Johnston
(Canadian Alliance) - Cliff Reid
(N.D.P) - Kenneth R. Sockett
(Progressive Conservative)
48025 – Wild Rose
- Garnet T. Hammer
(Independent) - Bryan E. Mahoney
(Liberal) - Truper McBride
(Progressive Conservative) - Myron Thompson
(Canadian Alliance) - Anne Wilson
(N.D.P)
48026 – Yellowhead
- Dale F. Galbraith
(Progressive Conservative) - John Higgerty
(Liberal) - J. Noel Lapierre
(N.D.P) - Rob Merrifield
(Canadian Alliance) - Jacob Strydhorst
(No Affiliation)