Secondary menu

List of confirmed candidates for the 38th General Election


Newfoundland and Labrador · Prince Edward Island · Nova Scotia · New Brunswick
Quebec · Ontario · Manitoba · Saskatchewan · Alberta · British Columbia
Yukon · Northwest Territories · Nunavut

 

MANITOBA

46001 – BRANDON–SOURIS (6)

ABBEY, Mike (N.D.P.)
ATKINS, Colin (Christian Heritage Party)
DOWNING, Murray (Liberal)
GALLAGHER, Lisa (Communist)
KATTENBURG, David (Green Party)
TWEED, Merv (Conservative)

46002 – CHARLESWOOD–ST. JAMES (6)

ALAS, Beatriz (Communist)
BASHAM, Andrew (Green Party)
CARNEY, Peter (N.D.P.)
FLETCHER, Steven John (Conservative)
MURRAY, Glen (Liberal)
ZUPANSKY, Dan (Marijuana Party)

46003 – CHURCHILL (4)

ARCHER, Bill (Conservative)
DESJARLAIS, Bev (N.D.P.)
EVANS, Ron (Liberal)
NICKARZ, C. David (Green Party)

46004 – DAUPHIN–SWAN RIVER (5)

ANDRES, David C. (Christian Heritage Party)
CLUBB, Lindy (Green Party)
DEWAR, Don (Liberal)
KOLISNYK, Walter (N.D.P.)
MARK, Inky (Conservative)

46005 – ELMWOOD–TRANSCONA (7)

BLAIKIE, Bill (N.D.P.)
GAIR, Elijah (Green Party)
McLEOD, Bryan (Conservative)
PARKS, Tanya (Liberal)
SCOTT, Robert (Christian Heritage Party)
SIDON, Paul (Communist)
WHITTAKER, Gavin (Marijuana Party)

46006 – KILDONAN–ST. PAUL (6)

DUGUID, Terry (Liberal)
GIESBRECHT, Jacob (Green Party)
MAHONEY, Lorene (N.D.P.)
REIMER, Katharine (Christian Heritage Party)
SMITH, Joy (Conservative)
WHITTAKER, Rebecca (Marijuana Party)

46007 – PORTAGE–LISGAR (6)

CUCKSEY, Allister (Communist)
KUHL, Don (Liberal)
PALLISTER, Brian (Conservative)
PAYETTE, Marc (Green Party)
REIMER, David (Christian Heritage Party)
Van Den BUSSCHE, Daren (N.D.P.)

46008 – PROVENCHER (4)

EPP, Peter (Liberal)
GIBSON, Janine G. (Green Party)
TOEWS, Vic (Conservative)
ZAHARIA, Sarah (N.D.P.)

46009 – SAINT BONIFACE (7)

ALLARD, Mathieu (N.D.P.)
BACKÉ, Daniel (Green Party)
BUORS, Chris (Marijuana Party)
COOPER, Ken (Conservative)
GUAY, Gérard (Communist)
MOQUIN-PERRY, Jeannine (Christian Heritage Party)
SIMARD, Raymond (Liberal)

46010 – SELKIRK–INTERLAKE (5)

BARENDREGT, Anthony (Christian Heritage Party)
BENSON, Bruce (Liberal)
BEZAN, James (Conservative)
FARLEY, Trevor (Green Party)
NICOL, Duane (N.D.P.)

46011 – WINNIPEG CENTRE (7)

CARR, Anna-Celestrya (Communist)
ENG, Robert (Conservative)
FAYE, Robin (Pilar) (Green Party)
MARTIN, Pat (N.D.P.)
NORTHCOTT, David (Liberal)
SCHWEITZER, Douglas Edward (Independent)
SIEDLESKI, John M. (Marijuana Party)

46012 – WINNIPEG NORTH (6)

PAGTAKHAN, Rey D. (Liberal)
RANKIN, Darrell (Communist)
STEVENSON, Kris (Conservative)
TRUIJEN, Eric (Christian Heritage Party)
WASYLYCIA-LEIS, Judy (N.D.P.)
WEINBERG, Alon (Green Party)

46013 – WINNIPEG SOUTH (5)

ALCOCK, Reg (Liberal)
BRUINOOGE, Rod (Conservative)
CAMERON, Ron (Green Party)
GREEN, Catherine (N.D.P.)
MacDIARMID, Jane (Christian Heritage Party)

46014 – WINNIPEG SOUTH CENTRE (7)

ALLUM, James (N.D.P.)
CAISSE, Andy (Marijuana Party)
DALGLIESH, Andrew (Communist)
JOSHI, Raj (Conservative)
NEVILLE, Anita (Liberal)
SCOTT, Ian (Green Party)
THOMPSON, Magnus (Canadian Action)