Secondary menu

List of confirmed candidates for the 38th General Election


Newfoundland and Labrador · Prince Edward Island · Nova Scotia · New Brunswick
Quebec · Ontario · Manitoba · Saskatchewan · Alberta · British Columbia
Yukon · Northwest Territories · Nunavut

 

ONTARIO

35001 – AJAX–PICKERING (4)

HOLLAND, Mark (Liberal)
MacDONALD, Karen (Green Party)
MODESTE, Kevin (N.D.P.)
SOETENS, René (Conservative)

35002 – ALGOMA–MANITOULIN–KAPUSKASING (4)

ARMSTRONG, Blaine (Conservative)
HUGHES, Carol (N.D.P.)
KILLEN, Lindsay (Green Party)
ST. DENIS, Brent (Liberal)

35003 – ANCASTER–DUNDAS–FLAMBOROUGH–WESTDALE (4)

GUYATT, Gordon (N.D.P.)
JANUCZKOWSKI, David (Green Party)
POWERS, Russ (Liberal)
SWEET, David (Conservative)

35004 – BARRIE (4)

BROWN, Patrick (Conservative)
BURSZTYN, Peter (N.D.P.)
CARROLL, Aileen (Liberal)
JACOBY-HAWKINS, Erich (Green Party)

35005 – BEACHES–EAST YORK (8)

CARTER, Roger (Marxist-Leninist)
DAVISON, Peter (Green Party)
DUFRESNE, Daniel (Marijuana Party)
FIGUEROA, Miguel (Communist)
MINNA, Maria (Liberal)
NIKOPOULOS, Nick (Conservative)
SLOTA, Edward (Independent)
TABUNS, Peter (N.D.P.)

35006 – BRAMALEA–GORE–MALTON (5)

CHILELLI, Frank (Marxist-Leninist)
GILL, Raminder (Conservative)
MALHI, Gurbax S. (Liberal)
McDOWALL, Sharleen (Green Party)
MIRANDA, Fernando (N.D.P.)

35007 – BRAMPTON–SPRINGDALE (5)

DHALLA, Ruby (Liberal)
HUDSON, Nick (Green Party)
HUNDAL, Sam (Conservative)
MATTU, Gurdev Singh (Communist)
POUNDER, Kathy (N.D.P.)

35008 – BRAMPTON WEST (5)

BEAUMIER, Colleen (Liberal)
BOSE, Tom (Independent)
CLEMENT, Tony (Conservative)
GOEL, Sanjeev (Green Party)
MOISE, Chris (N.D.P.)

35009 – BRANT (6)

BOWERING, Lynn (N.D.P.)
EMBRY, Helen-Anne (Green Party)
GOTS, Barra L. (Christian Heritage Party)
MARTIN, Greg (Conservative)
ST. AMAND, Lloyd (Liberal)
TURMEL, John C. (Independent)

35010 - BURLINGTON (5)

LAIRD, David Carter (N.D.P.)
REID, Angela (Green Party)
TORSNEY, Paddy (Liberal)
WALLACE, Mike (Conservative)
WUBS, John Herman (Christian Heritage Party)

35011 – CAMBRIDGE (7)

GOODYEAR, Gary (Conservative)
GOTS, John G. (Christian Heritage Party)
GRYC, Alex W. (Independent)
OPREA, John (Independent)
PERIC, Janko (Liberal)
PRICE, Gary (N.D.P.)
WHITE, Gareth M. (Green Party)

35012 – CARLETON–LANARK (4)

LANGSTAFF, Stuart (Green Party)
O'CONNOR, Gordon (Conservative)
PRASHAW, Rick (N.D.P.)
WICKLUM, Dan (Liberal)

35013 – CHATHAM-KENT–ESSEX (5)

HETHERINGTON, Rod (Green Party)
KEVANY, Kathleen (N.D.P.)
MONDACA, Margaret (Marxist-Leninist)
PICKARD, Jerry (Liberal)
VAN KESTEREN, Dave (Conservative)

35014 – CLARINGTON–SCUGOG–UXBRIDGE (5)

BRUINSMA, Durk (Christian Heritage Party)
ERVIN, Virginia (Green Party)
LANG, Tim (Liberal)
ODA, Bev (Conservative)
ROGERS, Bruce (N.D.P.)

35015 – DAVENPORT (8)

BOYDEN, Johan (Communist)
GALE, Elmer (Marijuana Party)
O'BRIEN, Mark (Green Party)
PIRES, Rui (N.D.P.)
RIDDELL, John (Canadian Action)
RODRIGUES, Theresa (Conservative)
SILVA, Mario (Liberal)
THOMPSON, Sarah (Marxist-Leninist)

35016 – DON VALLEY EAST (6)

BLACK, Christopher (Communist)
JOHNSON, David (Conservative)
KIDD, Ryan (Christian Heritage Party)
KING, Dan (Green Party)
MAH, Valerie (N.D.P.)
RATANSI, Yasmin (Liberal)

35017 – DON VALLEY WEST (4)

ABBAT, Serge (Green Party)
GODFREY, John (Liberal)
THOMAS, David (N.D.P.)
TURNBULL, David (Conservative)

35018 – DUFFERIN–CALEDON (5)

ALEXANDER, Ted (Green Party)
CALDER, Murray (Liberal)
ELLIS, Ursula (Christian Heritage Party)
LANDRY, Rita (N.D.P.)
TILSON, David (Conservative)

35019 – EGLINTON–LAWRENCE (5)

GOLDSTEIN, Shel (Green Party)
PRÉVOST, Corrinne (Canadian Action)
SILVERMAN, Max (N.D.P.)
TANZ, Bernie (Conservative)
VOLPE, Joseph (Liberal)

35020 - ELGIN–MIDDLESEX–LONDON (6)

ARLOW, Will (Canadian Action)
DeVRIES, Ken (Christian Heritage Party)
KNUTSON, Gar (Liberal)
McCALLUM, Tim (N.D.P.)
PRESTON, Joe (Conservative)
STODOLNY, Julie-Ann (Green Party)

35021 – ESSEX (5)

CRUISE, Robert A. (Marxist-Leninist)
FORMAN, Paul (Green Party)
TREMBLAY, David (N.D.P.)
WATSON, Jeff (Conservative)
WHELAN, Susan (Liberal)

35022 – ETOBICOKE CENTRE (5)

PEARSON, Margo (Green Party)
PREYMA, Lida (Conservative)
RICHMOND, John (N.D.P.)
TREMBLAY, France (Marxist-Leninist)
WRZESNEWSKYJ, Borys (Liberal)

35023 – ETOBICOKE–LAKESHORE (5)

AUGUSTINE, Jean (Liberal)
CAPOBIANCO, John (Conservative)
HUCULIAK, John (Green Party)
McHUGH, Margaret Anne (N.D.P.)
MURRAY, Janice (Marxist-Leninist)

35024 – ETOBICOKE NORTH (7)

CULLEN, Roy (Liberal)
Di CARLO, Anna (Marxist-Leninist)
KAMAL, Mir (Green Party)
MARTELLO, Cesar (N.D.P.)
NANNAR, Rupinder (Conservative)
SZEBIK, George (Independent)
UBBENS, William (Christian Heritage Party)

35025 – GLENGARRY–PRESCOTT–RUSSELL (5)

BLOEDOW, Tim (Christian Heritage Party)
BOUDRIA, Don (Liberal)
CAUVIER, Martin (N.D.P.)
FJARLIE, Roy (Green Party)
LALONDE, Alain (Conservative)

35026 – GREY–BRUCE–OWEN SOUND (5)

DROSSOS, Alex (Green Party)
JACKSON, Ovid (Liberal)
MILLER, Larry (Conservative)
OSTERTAG, Sebastian (N.D.P.)
TAYLOR, Steven J. (Christian Heritage Party)

35027 – GUELPH (7)

ALLT, Phil (N.D.P.)
CHAMBERLAIN, Brenda (Liberal)
COUTO, Manuel (Marxist-Leninist)
DEARDEN, Jon (Conservative)
ELLIS, Peter (Christian Heritage Party)
NAGY, Mike (Green Party)
RIVARD, Lyne (Marijuana Party)

35028 – HALDIMAND–NORFOLK (5)

ELGERSMA, Steven (Christian Heritage Party)
FINLEY, Diane (Conservative)
JONES, Colin (Green Party)
SINKOWSKI, Carrie (N.D.P.)
SPELLER, Bob (Liberal)

35029 – HALIBURTON–KAWARTHA LAKES–BROCK (6)

DEVOLIN, Barry (Conservative)
HOLLAND, Tim (Green Party)
McELROY, Gil J. (N.D.P.)
OLITO, Charles (Independent)
O'REILLY, John (Liberal)
VOGEL, Peter (Christian Heritage Party)

35030 - HALTON (4)

CARR, Gary (Liberal)
MARCHETTI, Frank (Green Party)
MARTIN, Dean (Conservative)
NAQVI, Anwar (N.D.P.)

35031 – HAMILTON CENTRE (7)

BALDASARO, Michael James (No Affiliation)
CHRISTOPHERSON, David (N.D.P.)
DOWNEY, Stephen (Christian Heritage Party)
GHADDAR, Jamilé (Marxist-Leninist)
KEYES, Stan (Liberal)
O'CONNOR, Leon Patrick (Conservative)
PAVLOV, Anne Marie (Green Party)

35032 – HAMILTON EAST–STONEY CREEK (6)

CINO, Sam (Independent)
DePAULO, Tony (N.D.P.)
EISENBERGER, Fred (Conservative)
MANN, Bob (Communist)
SAFKA, Richard (Green Party)
VALERI, Tony (Liberal)

35033 – HAMILTON MOUNTAIN (5)

CHARLTON, Chris (N.D.P.)
JACKSON, Tom (Conservative)
LANE, Paul (Marxist-Leninist)
PAVLOV, Jo (Green Party)
PHINNEY, Beth (Liberal)

35034 – HURON–BRUCE (6)

FISHER, Barb (Conservative)
JOSLIN, Dave (Christian Heritage Party)
ROBERTSON, Grant (N.D.P.)
SMITH, Glen (Marijuana Party)
STECKLE, Paul (Liberal)
VASEY, Dave (Green Party)

35035 – KENORA (4)

BARCLAY, Susan (N.D.P.)
BROWN, Bill (Conservative)
CHABOYER, Carl (Green Party)
VALLEY, Roger (Liberal)

35036 – KINGSTON AND THE ISLANDS (8)

ELSTON, Rosie The Clown (Independent)
FISHER BALFOUR, Janina (Green Party)
HUTCHISON, Rob (N.D.P.)
MacLEAN, Blair (Conservative)
MARSHALL, Terry (Christian Heritage Party)
MILLIKEN, Peter (Liberal)
ROGERS, Don (Canadian Action)
WALKER, Karl Eric (Independent)

35037 – KITCHENER CENTRE (5)

CORBIERE, Mark (Independent)
ICHIM, Thomas (Conservative)
REDMAN, Karen (Liberal)
VESELY, Karol (Green Party)
WALSH-BOWERS, Richard (N.D.P.)

35038 – KITCHENER–CONESTOGA (4)

CARTER, Len (N.D.P.)
LUELLAU, Frank (Conservative)
MYERS, Lynn (Liberal)
STAPLETON, Kris (Green Party)

35039 – KITCHENER–WATERLOO (6)

ELLIS, Frank (Christian Heritage Party)
LARYEA, Edwin (N.D.P.)
MIHALCEA, Ciprian (Independent)
RICHARDS, Pauline (Green Party)
STRAUSS, Steve (Conservative)
TELEGDI, Andrew (Liberal)

35040 - LANARK–FRONTENAC–LENNOX AND ADDINGTON (6)

BARANYI, John (Green Party)
KOLACZYNSKI, George Walter (Marijuana Party)
McCORMICK, Larry (Liberal)
REID, Scott Jeffrey (Conservative)
SUTHERLAND, Ross (N.D.P.)
VANKOUGHNET, Bill (Independent)

35041 – LEEDS–GRENVILLE (4)

ARMSTRONG, Steve (N.D.P.)
BRADSHAW, Chris (Green Party)
BROWN, Gord (Conservative)
JORDAN, Joe (Liberal)

35042 – LONDON–FANSHAWE (6)

BELLAIRE, Derrall (PC Party)
MATHYSSEN, Irene (N.D.P.)
MAZZILLI, John (Conservative)
MOORE, Ed (Green Party)
O'BRIEN, Pat (Liberal)
SWITZER, Cameron (Marxist-Leninist)

35043 – LONDON NORTH CENTRE (6)

FONTANA, Joe (Liberal)
GATTEN, Tim (Conservative)
GRANADOS-OCON, Gustavo (Marxist-Leninist)
MORGAN, Bronagh Joyce (Green Party)
MORLEY, Rod (PC Party)
SWAN, Joe (N.D.P.)

35044 – LONDON WEST (6)

BARBER, Gina (N.D.P.)
BARNES, Sue (Liberal)
BROMWICH, Rebecca (Green Party)
HUNTER, Steve (PC Party)
MENEAR, Mike (Conservative)
VILLAMIZAR, Margaret (Marxist-Leninist)

35045 – MARKHAM–UNIONVILLE (4)

HAGAN, Janice (N.D.P.)
LI, Joe (Conservative)
McCALLUM, John (Liberal)
WONG, Ed (Green Party)

35046 – MIDDLESEX–KENT–LAMBTON (5)

BLAKE, Kevin (N.D.P.)
JAMES, Allan (Christian Heritage Party)
McKEOWN, Allan (Green Party)
SHIPLEY, Bev (Conservative)
UR, Rose-Marie (Liberal)

35047 – MISSISSAUGA–BRAMPTON SOUTH (5)

BAINS, Navdeep (Liberal)
GERSHUNY, David (Marxist-Leninist)
SANDHU, Parvinder (Conservative)
SIMAS, Paul (Green Party)
TAYLOR, Larry (N.D.P.)

35048 – MISSISSAUGA EAST–COOKSVILLE (7)

CHÉNIER, Pierre (Marxist-Leninist)
DeFARIA, Riina (Conservative)
GILL, Jim (N.D.P.)
GUARNIERI, Albina (Liberal)
HINCHLIFFE, Jason Robert (Green Party)
SEITZ, Andrew (Independent)
WONG, Sally (Christian Heritage Party)

35049 – MISSISSAUGA–ERINDALE (5)

BLACK, Simon (N.D.P.)
BROWNRIDGE, Jeff (Green Party)
DECHERT, Bob (Conservative)
GREIG, David (Marxist-Leninist)
PARRISH, Carolyn (Liberal)

35050 - MISSISSAUGA SOUTH (5)

CULKIN, Michael James (N.D.P.)
GREEN, Phil (Conservative)
JAIN, Neeraj (Green Party)
SULLIVAN, Dagmar (Marxist-Leninist)
SZABO, Paul John Mark (Liberal)

35051 – MISSISSAUGA–STREETSVILLE (5)

CASANOVA, Otto (Green Party)
CREIGHTON, Peter Gibson (PC Party)
KHAN, Wajid (Liberal)
RAI, Manjinder (N.D.P.)
TANGRI, Nina (Conservative)

35052 – NEPEAN–CARLETON (5)

BROWN, Phil (N.D.P.)
POILIEVRE, Pierre (Conservative)
POWERS, Brad (Marijuana Party)
PRATT, David (Liberal)
WALKER, Chris (Green Party)

35053 – NEWMARKET–AURORA (5)

BAXTER, Dorian (PC Party)
CHUDAK, Ed (N.D.P.)
HALL FINDLAY, Martha (Liberal)
STRONACH, Belinda (Conservative)
WYATT, Daryl (Green Party)

35054 – NIAGARA FALLS (4)

GATES, Wayne (N.D.P.)
MOUSSEAU, Ted (Green Party)
NICHOLSON, Rob (Conservative)
PIETRANGELO, Victor (Liberal)

35055 – NIAGARA WEST–GLANBROOK (6)

ALLISON, Dean (Conservative)
BYLSMA, David (Christian Heritage Party)
FERGUSON, Tom (Green Party)
HEATLEY, Dave (N.D.P.)
ROSE, Phil (Canadian Action)
ZIMMERMAN, Debbie (Liberal)

35056 – NICKEL BELT (7)

BONIN, Raymond (Liberal)
DUPONT, Mike (Conservative)
ETHIER, Michel D. (Marijuana Party)
GRAVELLE, Claude (N.D.P.)
LAFLEUR, Steve (Green Party)
LAVALLEE, Don (Independent)
RUTCHINSKI, Steve (Marxist-Leninist)

35057 – NIPISSING–TIMISKAMING (5)

FLURI, Dave (N.D.P.)
MacLEAN, Ross (Canadian Action)
McDONALD, Al (Conservative)
ROTA, Anthony (Liberal)
WILCOX, Les (Green Party)

35058 – NORTHUMBERLAND–QUINTE WEST (4)

CHRISTIANSON, Russ (N.D.P.)
GALT, Doug (Conservative)
HAYLESTROM, Steven (Green Party)
MACKLIN, Paul (Liberal)

35059 – OAK RIDGES–MARKHAM (6)

CALLOW, Bob (Conservative)
CONRAD, Jim (PC Party)
COURTOT, Pamela (N.D.P.)
MANNING, Bernadette (Green Party)
TEMELKOVSKI, Lui (Liberal)
WHITTLE, Maurice G. (Christian Heritage Party)

35060 - OAKVILLE (5)

BROWN, M.A. Bonnie (Liberal)
BYERS, Rick (Conservative)
MYRDEN, Alison (N.D.P.)
ORTON, Tania (Green Party)
SHAHBAZ, Zeshan (Canadian Action)

35061 – OSHAWA (5)

CARRIE, Colin (Conservative)
PARKES, Louise V. (Liberal)
RYAN, Sid (N.D.P.)
SULLIVAN, Tim (Marxist-Leninist)
WHALLEY, Liisa (Green Party)

35062 – OTTAWA CENTRE (9)

BROADBENT, Ed (N.D.P.)
CHERNUSHENKO, David (Green Party)
DANCEY, Carla Marie (Canadian Action)
FOSTER, Michael (Marijuana Party)
GAUTHIER, Robert G. (Independent)
LANG, Louis (Marxist-Leninist)
MAHONEY, Richard (Liberal)
MURPHY, Mike (Conservative)
RYAN, Stuart (Communist)

35063 – OTTAWA–ORLÉANS (4)

BIOCCHI, Dan (Green Party)
GODBOUT, Marc (Liberal)
LEBLANC, Crystal (N.D.P.)
ROBINSON, Walter (Conservative)

35064 – OTTAWA SOUTH (8)

AKPATA, John (Marijuana Party)
AUBIN, Raymond (Independent)
BAINS, Saroj (Marxist-Leninist)
FORD, John (Green Party)
MAZIGH, Monia (N.D.P.)
McGUINTY, David (Liberal)
RIDDELL, Alan (Conservative)
THOMSON, Brad (PC Party)

35065 – OTTAWA–VANIER (6)

BÉLANGER, Mauril (Liberal)
DAGENAIS, Ric (N.D.P.)
FRIDAY, Kevin (Conservative)
ROY, Françoise (Marxist-Leninist)
TAYLOR, Carol (Marijuana Party)
THIERRIN, Raphaël (Green Party)

35066 – OTTAWA WEST–NEPEAN (7)

ADAIR, Neil (Green Party)
BARTH, Russell (Marijuana Party)
CASEY, Sean (Conservative)
CATTERALL, Marlene (Liberal)
HALIBURTON, Mary-Sue (Canadian Action)
LEGEAIS, Alexandre (Marxist-Leninist)
RIVIER, Marlene (N.D.P.)

35067 – OXFORD (8)

BARTLEY, Leslie (Christian Heritage Party)
BENDER, James (Marijuana Party)
COULTER, Murray (Liberal)
KREIDER, Alex (Canadian Action)
KUNSCHNER, Zoé Dorcas (N.D.P.)
MACKENZIE, Dave (Conservative)
SARGENT, Kaye (Libertarian)
TIETZ, Irene (Green Party)

35068 – PARKDALE–HIGH PARK (6)

BULTE, Sarmite (Sam) (Liberal)
GERSHUNY, Lorne (Marxist-Leninist)
KLUFAS, Jurij (Conservative)
NASH, Peggy (N.D.P.)
PARKER, Terry (Marijuana Party)
SPIEGEL, Neil (Green Party)

35069 – PARRY SOUND–MUSKOKA (4)

BOULDING, Jo-Anne Marie (N.D.P.)
HODGSON, Glen (Green Party)
MITCHELL, Andy (Liberal)
MONTGOMERY, Keith (Conservative)

35070 - PERTH–WELLINGTON (5)

COWLING, John (Green Party)
DEVRIES, Irma Nicolette (Christian Heritage Party)
INNES, Brian (Liberal)
ROTH, Robert (N.D.P.)
SCHELLENBERGER, Gary Ralph (Conservative)

35071 – PETERBOROUGH (4)

ADAMS, Peter (Liberal)
JACKSON, James (Conservative)
SLAVIN, Linda (N.D.P.)
WOOD, Brent (Green Party)

35072 – PICKERING–SCARBOROUGH EAST (4)

DALE, Gary (N.D.P.)
DOBSON, Tim (Conservative)
McTEAGUE, Dan (Liberal)
POLLESEL, Matthew (Green Party)

35073 – PRINCE EDWARD–HASTINGS (5)

DOUGLAS, Dan (N.D.P.)
KNUTSON, Bruce (Liberal)
KRAMP, Daryl (Conservative)
LAWSON, Tom (Green Party)
SAHADAT, Joseph (Independent)

35074 – RENFREW–NIPISSING–PEMBROKE (5)

GALLANT, Cheryl (Conservative)
JAMIESON, Rob (Liberal)
McLEOD, Gordon S (Green Party)
McSHEFFREY, Sue (N.D.P.)
SAMBEY, Stanley (Marijuana Party)

35075 – RICHMOND HILL (5)

COTRUPI, C. Nella (N.D.P.)
LAM, Ellena (PC Party)
MERRIFIELD, Pete (Conservative)
RUDKINS, Tim (Green Party)
WILFERT, Bryon (Liberal)

35076 – ST. CATHARINES (7)

BONOMI, Leo (Conservative)
COUTO, Elaine (Marxist-Leninist)
FANNON, Jim (Green Party)
KLASSEN, Linda (Christian Heritage Party)
LASTEWKA, Walt (Liberal)
MOURADIAN, Ted (N.D.P.)
PAXTON, Jane Elizabeth (Canadian Action)

35077 – ST. PAUL'S (4)

BENNETT, Carolyn (Liberal)
CLINE, Barry (Conservative)
ELGIE, Peter (Green Party)
TOBIAS, Norman (N.D.P.)

35078 – SARNIA–LAMBTON (7)

AGAR, Greg (N.D.P.)
BEAUBIEN, Marcel (Conservative)
CORE, Dave (Independent)
CRAMER, Anthony (Green Party)
DE BOER, Gary (Christian Heritage Party)
ELLIOTT, John (Independent)
GALLAWAY, Roger (Liberal)

35079 – SAULT STE. MARIE (5)

EMMERSON, Julie (Green Party)
MARTIN, Tony (N.D.P.)
PROVENZANO, Carmen (Liberal)
ROSS, Cameron (Conservative)
TAFFAREL, Mike (Marxist-Leninist)

35080 - SCARBOROUGH–AGINCOURT (5)

FAUST, Andrew (Conservative)
KARADIMAS, Tony J. (PC Party)
KARYGIANNIS, Jim (Liberal)
PALMER, D'Arcy (N.D.P.)
YEECHONG, Wayne (Green Party)

35081 – SCARBOROUGH CENTRE (5)

BONSER, Greg (Green Party)
CANNIS, John (Liberal)
GOGAN, Greg (N.D.P.)
MIHTIS, John (Conservative)
SAURAS, Dorothy (Communist)

35082 – SCARBOROUGH–GUILDWOOD (5)

CHARBONNEAU, Paul (Green Party)
McKAY, John (Liberal)
THOMPSON, Brenda (Canadian Action)
VARESH, Tom (Conservative)
WHITE, Sheila (N.D.P.)

35083 – SCARBOROUGH–ROUGE RIVER (5)

BACKHURST, Tony (Conservative)
CHO, Raymond (Independent)
HOLLOWAY, Kathryn (Green Party)
KHAN, Fauzia (N.D.P.)
LEE, Derek (Liberal)

35084 – SCARBOROUGH SOUTHWEST (5)

HARRIS, Dan (N.D.P.)
JEWELL, Heather (Conservative)
ROWLEY, Elizabeth (Communist)
Van DALEN, Peter (Green Party)
WAPPEL, Tom (Liberal)

35085 – SIMCOE–GREY (5)

BONWICK, Paul (Liberal)
ELLIS, Peter (Green Party)
GUERGIS, Helena (Conservative)
MACKINNON, Colin (N.D.P.)
VANDER ZAAG, Peter (Christian Heritage Party)

35086 – SIMCOE NORTH (6)

DeVILLERS, Paul (Liberal)
HILL, Jen (N.D.P.)
KIRBY, Mary Lou (Green Party)
KOOGER, Adrian (Christian Heritage Party)
STOCK, Peter (Conservative)
WOODS, Ian (Canadian Action)

35087 – STORMONT–DUNDAS–SOUTH GLENGARRY (4)

KILGER, Bob (Liberal)
LAUZON, Guy (Conservative)
MacDONALD, Elaine (N.D.P.)
MANLEY, Tom (Green Party)

35088 – SUDBURY (5)

BUTCHER, Stephen L. (Conservative)
MARLEAU, Diane (Liberal)
McINTAGGART, Gerry (N.D.P.)
NORTON, Luke (Green Party)
STARBUCK, Dave (Marxist-Leninist)

35089 – THORNHILL (6)

COOPER, Josh (Conservative)
FITZERMAN, Benjamin (Independent)
HELFERTY, Lloyd (Green Party)
IRON, Simion (Independent)
KADIS, Susan (Liberal)
MORELLI, Rick (N.D.P.)

35090 - THUNDER BAY–RAINY RIVER (6)

AEGARD, Russ (Green Party)
BOSHCOFF, Ken (Liberal)
LESKOWSKI, David (Conservative)
RAFFERTY, John (N.D.P.)
SCHEIBLER, Johannes (Christian Heritage Party)
THOMPSON, Doug (Marijuana Party)

35091 – THUNDER BAY–SUPERIOR NORTH (5)

CARRIÈRE, Denis A. (Marijuana Party)
COMUZZI, Joe (Liberal)
HYER, Bruce (N.D.P.)
ROSE, Carl (Green Party)
SARAFIN, Bev (Conservative)

35092 – TIMMINS–JAMES BAY (4)

ANGUS, Charlie (N.D.P.)
CHÉNIER, Raymond (Liberal)
KRISS, Marsha Gail (Green Party)
Van OOSTEN, Andrew (Conservative)

35093 – TORONTO CENTRE (8)

DRAVEN, Gabriel (Green Party)
FERNANDEZ, Philip (Marxist-Leninist)
GOLDSTICK, Dan (Communist)
GRAHAM, Bill (Liberal)
HARRIS, Megan (Conservative)
PECK, Kevin (Canadian Action)
SHAPCOTT, Michael (N.D.P.)
WAGNER, Jay (Marijuana Party)

35094 – TORONTO–DANFORTH (6)

CUDDY, Loftus (Conservative)
HARRIS, Jim (Green Party)
LAYTON, Jack (N.D.P.)
MILLS, Dennis (Liberal)
RODDEN, Marcell (Marxist-Leninist)
YEE, Scott (Marijuana Party)

35095 – TRINITY–SPADINA (8)

CHOW, Olivia (N.D.P.)
DOWNE-DEWDNEY, Tristan Alexander (Canadian Action)
HOSSAIN, Asif (PC Party)
IANNO, Tony (Liberal)
KNEZETIC, Daniel (No Affiliation)
LIN, Nick (Marxist-Leninist)
VIITALA, Mark (Green Party)
WATTERS, David (Conservative)

35096 – VAUGHAN (6)

AOLARI, Walter (Canadian Action)
BECKLES, Octavia (N.D.P.)
BEVILACQUA, Maurizio (Liberal)
FABRIZIO, Paolo (Libertarian)
KORUS, Russell (Green Party)
SPINA, Joe (Conservative)

35097 – WELLAND (6)

DI BARTOLOMEO, Jody (N.D.P.)
GRUNSTEIN, Mel (Conservative)
MALONEY, John (Liberal)
McLAUGHLIN, Ryan (Green Party)
RUITER, Irma D. (Christian Heritage Party)
WALKER, Ron (Marxist-Leninist)

35098 – WELLINGTON–HALTON HILLS (5)

BOUTEILLER, Brent (Green Party)
CHONG, Mike (Conservative)
DUIGNAN, Noel (N.D.P.)
HOOD, Bruce (Liberal)
WOODE, Pat (Christian Heritage Party)

35099 – WHITBY–OSHAWA (4)

LONGFIELD, Judi (Liberal)
MacDONALD, Michael (Green Party)
MacNEIL, Ian (Conservative)
SADEM-THOMPSON, Maret (N.D.P.)

35100 - WILLOWDALE (6)

BEHROUZI, Ardavan (PC Party)
BOBB, Yvonne (N.D.P.)
BOSEOVSKI, Jovan (Conservative)
MICHAEL, Bernadette (Independent)
PETERSON, Jim (Liberal)
VETTESE, Sharolyn (Green Party)

35101 – WINDSOR–TECUMSEH (5)

CHESNIK, Laura (Marxist-Leninist)
COMARTIN, Joe (N.D.P.)
FUSCHI, Rick (Conservative)
LIMOGES, Rick (Liberal)
POWLES, Élizabeth (Green Party)

35102 – WINDSOR WEST (5)

KATZ, Jordan (Conservative)
MASSE, Brian (N.D.P.)
POLLOCK, Richard (Liberal)
SPRING, Rob (Green Party)
VILLAMIZAR, Enver (Marxist-Leninist)

35103 – YORK CENTRE (5)

DRYDEN, Ken (Liberal)
FLAHERTY, Peter (N.D.P.)
KRITSONIS, Constantine (Green Party)
MOSTYN, Michael (Conservative)
ROYZ, Max (Independent)

35104 – YORK–SIMCOE (6)

BURROWS, Bob (Green Party)
GERL, Sylvia (N.D.P.)
GUNN, Vicki (Christian Heritage Party)
SIRCELJ, Stephen (PC Party)
VAN LOAN, Peter (Conservative)
WILSON, Kate (Liberal)

35105 – YORK SOUTH–WESTON (5)

FERREIRA, Paul (N.D.P.)
FRACASSI, Jessica (Green Party)
HALICKI, Stephen (Conservative)
HAWLEY, Shirley (Communist)
TONKS, Alan (Liberal)

35106 – YORK WEST (5)

GRUBB, Joseph (Christian Heritage Party)
McKELLAR, Tim (Green Party)
ROMANO ANTHONY, Sandra (N.D.P.)
SGRO, Judy (Liberal)
SOOBRIAN, Leslie (Conservative)