Secondary menu

Final List of Confirmed Candidates for the 39th General Election

Newfoundland and Labrador · Prince Edward Island · Nova Scotia · New Brunswick
Quebec · Ontario · Manitoba · Saskatchewan · Alberta · British Columbia
Yukon · Northwest Territories · Nunavut

 

ONTARIO

35001 - AJAX–PICKERING (5)

      HOLLAND, Mark  (Liberal)
      KORUS, Russell  (Green Party)
      MODESTE, Kevin  (N.D.P.)
      NORNG, Kevin  (Christian Heritage Party)
      THOMAS, Rondo  (Conservative)

35002 - ALGOMA–MANITOULIN–KAPUSKASING (6)

      HUGHES, Carol  (N.D.P.)
      HUTCHINSON, Sarah  (Green Party)
      MORIN, Will  (FPNP)
      POLMATEER, Donald Milton  (Independent)
      ST. DENIS, Brent  (Liberal)
      WEST, Ian  (Conservative)

35003 - ANCASTER–DUNDAS–FLAMBOROUGH–WESTDALE (6)

      COWIE, Ben  (Independent)
      GHADDAR, Jamilé  (Marxist-Leninist)
      GUYATT, Gordon  (N.D.P.)
      JANUCZKOWSKI, David  (Green Party)
      POWERS, Russ  (Liberal)
      SWEET, David  (Conservative)

35004 - BARRIE (4)

      BROWN, Patrick  (Conservative)
      BURSZTYN, Peter  (N.D.P.)
      CARROLL, Aileen  (Liberal)
      JACOBY-HAWKINS, Erich  (Green Party)

35005 - BEACHES–EAST YORK (6)

      CARTER, Roger  (Marxist-Leninist)
      CHURLEY, Marilyn  (N.D.P.)
      CONROY, Peter  (Conservative)
      HARRIS, Jim  (Green Party)
      LOVE, Jim  (PC Party)
      MINNA, Maria  (Liberal)

35006 - BRAMALEA–GORE–MALTON (5)

      BRAENDLI, Ernst  (Green Party)
      CHILELLI, Frank  (Marxist-Leninist)
      MALHI, Gurbax S.  (Liberal)
      MARTELLO, Cesar  (N.D.P.)
      SPROVIERI, John  (Conservative)

35007 - BRAMPTON–SPRINGDALE (5)

      CHIOCCHIO, Ian Raymond  (Green Party)
      DHALLA, Ruby  (Liberal)
      HUNDAL, Sam  (Conservative)
      MATHER, Anna  (N.D.P.)
      WANNAKU RALLAGE, Upali Jinadasa  (Communist)

35008 - BRAMPTON WEST (4)

      BEAUMIER, Colleen  (Liberal)
      GOSAL, Bal  (Conservative)
      MASSEY-SINGH, Jaipaul  (Green Party)
      SHERGILL, Jagtar Singh  (N.D.P.)

35009 - BRANT (6)

      BOWERING, Lynn  (N.D.P.)
      KING, Adam  (Green Party)
      McCOLEMAN, Phil  (Conservative)
      ST. AMAND, Lloyd  (Liberal)
      TURMEL, John C.  (Independent)
      WUBS, John H.  (Christian Heritage Party)

35010 - BURLINGTON (4)

      GOLDRING, Rick  (Green Party)
      LAIRD, David  (N.D.P.)
      TORSNEY, Paddy  (Liberal)
      WALLACE, Mike  (Conservative)

35011 - CAMBRIDGE (5)

      GOODYEAR, Gary  (Conservative)
      PELLY, David M.  (Canadian Action)
      PERIC, Janko  (Liberal)
      REID, Donna  (N.D.P.)
      WHITE, Gareth  (Green Party)

35012 - CARLETON–MISSISSIPPI MILLS (6)

      BRIDGEN, Tasha  (N.D.P.)
      COLE, Jake  (Green Party)
      KOLACZYNSKI, George  (Marijuana Party)
      METCALFE, Isabel  (Liberal)
      O'CONNOR, Gordon  (Conservative)
      PARSONS, Tracy  (PC Party)

35013 - CHATHAM-KENT–ESSEX (4)

      BELL, Ken  (Green Party)
      COMISKEY, Jim  (Liberal)
      KEVANY, Kathleen  (N.D.P.)
      VAN KESTEREN, Dave  (Conservative)

35014 - DURHAM (5)

      ERVIN, Virginia  (Green Party)
      MOFFATT, Doug  (Liberal)
      ODA, Bev  (Conservative)
      ROGERS, Bruce  (N.D.P.)
      ZEKVELD, Henry  (Christian Heritage Party)

35015 - DAVENPORT (7)

      FIGUEROA, Miguel  (Communist)
      FORREST, Wendy  (Canadian Action)
      O'BRIEN, Mark  (Green Party)
      PERKS, Gord  (N.D.P.)
      RODRIGUES, Theresa  (Conservative)
      SILVA, Mario  (Liberal)
      THOMPSON, Sarah  (Marxist-Leninist)

35016 - DON VALLEY EAST (4)

      CLEMENTS, Wayne  (Green Party)
      HENNICK, Richard Alan  (N.D.P.)
      McDERMOTT, Eugene  (Conservative)
      RATANSI, Yasmin  (Liberal)

35017 - DON VALLEY WEST (6)

      BARNES, Paul  (Canadian Action)
      CARMICHAEL, John  (Conservative)
      DEB, Soumen  (Libertarian)
      GODFREY, John  (Liberal)
      SO, Daphne  (Green Party)
      THOMAS, David  (N.D.P.)

35018 - DUFFERIN–CALEDON (4)

      ALEXANDER, Ted  (Green Party)
      MARQUIS, Chris  (N.D.P.)
      MOORE, Garry  (Liberal)
      TILSON, David  (Conservative)

35019 - EGLINTON–LAWRENCE (5)

      COY, Peter  (Conservative)
      METZGER, Patrick  (Green Party)
      MOONEY, Maurganne  (N.D.P.)
      STEELE, John Brian  (No Affiliation)
      VOLPE, Joe  (Liberal)

35020 - ELGIN–MIDDLESEX–LONDON (7)

      ARLOW, Will  (Canadian Action)
      BORM, Phill  (PC Party)
      COLVIN, Crispin  (Liberal)
      DeVRIES, Ken  (Christian Heritage Party)
      MARTYN, Jonathan  (Green Party)
      McCALLUM, Tim  (N.D.P.)
      PRESTON, Joe  (Conservative)

35021 - ESSEX (5)

      CRUISE, Bob  (Marxist-Leninist)
      McVEITY, James  (Green Party)
      NATYSHAK, Taras  (N.D.P.)
      WATSON, Jeff  (Conservative)
      WHELAN, Susan  (Liberal)

35022 - ETOBICOKE CENTRE (6)

      CAMERON, Cynthia  (N.D.P.)
      DUNDAS, Norman  (PC Party)
      KUHN, Axel  (Conservative)
      TREMBLAY, France  (Marxist-Leninist)
      VANDERHEYDEN, John  (Green Party)
      WRZESNEWSKYJ, Borys  (Liberal)

35023 - ETOBICOKE–LAKESHORE (6)

      CAPOBIANCO, John  (Conservative)
      HOLLIDAY, Cathy  (Communist)
      IGNATIEFF, Michael  (Liberal)
      McHUGH-RUSSELL, Liam  (N.D.P.)
      MURRAY, Janice  (Marxist-Leninist)
      RIDGE, Philip  (Green Party)

35024 - ETOBICOKE NORTH (7)

      BUSSMANN, Alexander T.  (PC Party)
      CULLEN, Roy  (Liberal)
      Di CARLO, Anna  (Marxist-Leninist)
      HAVLOVIC, George Jan  (Green Party)
      KHROAD, Amanjit Singh  (Conservative)
      NAQVI, Ali  (N.D.P.)
      SZEBIK, George  (Independent)

35025 - GLENGARRY–PRESCOTT–RUSSELL (4)

      BERTHIAUME, René  (Liberal)
      FENNESSEY, Jo-Ann  (N.D.P.)
      JEAN-LOUIS, Bonnie  (Green Party)
      LEMIEUX, Pierre  (Conservative)

35026 - BRUCE–GREY–OWEN SOUND (4)

      JACKSON, Verona  (Liberal)
      JOLLEY, Shane  (Green Party)
      McILLWRAITH, Jill  (N.D.P.)
      MILLER, Larry  (Conservative)

35027 - GUELPH (7)

      ALLT, Phil  (N.D.P.)
      BARR, Brent  (Conservative)
      CHAMBERLAIN, Brenda  (Liberal)
      COUTO, Manuel  (Marxist-Leninist)
      ELLIS, Peter  (Christian Heritage Party)
      GILBERT, Scott  (Communist)
      NAGY, Mike  (Green Party)

35028 - HALDIMAND–NORFOLK (5)

      ELGERSMA, Steven  (Christian Heritage Party)
      FINLEY, Diane  (Conservative)
      ROBERTS, Valya  (N.D.P.)
      SPELLER, Bob  (Liberal)
      VAN NORT, Carolyn  (Green Party)

35029 - HALIBURTON–KAWARTHA LAKES–BROCK (4)

      DEVOLIN, Barry  (Conservative)
      HARJULA, Andy  (Green Party)
      MacDERMID, Anne  (N.D.P.)
      WALLING, Greg  (Liberal)

35030 - HALTON (4)

      CARR, Gary  (Liberal)
      GRICE, Kyle  (Green Party)
      NAQVI, Anwar  (N.D.P.)
      TURNER, Garth  (Conservative)

35031 - HAMILTON CENTRE (5)

      CHRISTOPHERSON, David  (N.D.P.)
      Des LAURIERS, Tony  (Canadian Action)
      HILL, Eliot Lewis  (Conservative)
      LIVINGSTONE, John  (Green Party)
      MIRZA, Javid  (Liberal)

35032 - HAMILTON EAST–STONEY CREEK (5)

      MANN, Bob  (Communist)
      MARSTON, Wayne  (N.D.P.)
      PAVLOV, Jo  (Green Party)
      RUKAVINA, Frank  (Conservative)
      VALERI, Tony  (Liberal)

35033 - HAMILTON MOUNTAIN (6)

      CHARLTON, Chris  (N.D.P.)
      DOWNEY, Stephen  (Christian Heritage Party)
      GRAVES, Don  (Conservative)
      KELLY, Bill  (Liberal)
      LANE, Paul  (Marxist-Leninist)
      WADSWORTH, Susan  (Green Party)

35034 - HURON–BRUCE (6)

      JOSLIN, Dave  (Christian Heritage Party)
      LOBB, Ben  (Conservative)
      ROBERTSON, Grant  (N.D.P.)
      SERDA, Victoria  (Green Party)
      STECKLE, Paul  (Liberal)
      VALENTA, Dennis  (Independent)

35035 - KENORA (4)

      BARCLAY, Susan  (N.D.P.)
      BROWN, Bill  (Conservative)
      VALLEY, Roger  (Liberal)
      VASEY, Dave  (Green Party)

35036 - KINGSTON AND THE ISLANDS (6)

      GRIMSHAW, Lou  (Conservative)
      HUTCHISON, Rob  (N.D.P.)
      MILLIKEN, Peter  (Liberal)
      ROGERS, Don  (Canadian Action)
      WALKER, Karl Eric  (Independent)
      WALTON, Eric  (Green Party)

35037 - KITCHENER CENTRE (5)

      CAGE, Steven  (Conservative)
      MAAS, Tony  (Green Party)
      REDMAN, Karen  (Liberal)
      SUTER, Martin  (Communist)
      WALSH-BOWERS, Richard  (N.D.P.)

35038 - KITCHENER–CONESTOGA (4)

      ALBRECHT, Harold Glenn  (Conservative)
      CARTER, Len  (N.D.P.)
      MYERS, Lynn  (Liberal)
      STAPLETON, Kristine Yvonne  (Green Party)

35039 - KITCHENER–WATERLOO (6)

      ICHIM, Julian  (Marxist-Leninist)
      LARYEA, Edwin  (N.D.P.)
      MANDUR, Ajmer  (Conservative)
      MIHALCEA, Ciprian  (Independent)
      RICHARDS, Pauline  (Green Party)
      TELEGDI, Andrew  (Liberal)

35040 - LANARK–FRONTENAC–LENNOX AND ADDINGTON (7)

      ACKERMAN, Jerry  (Canadian Action)
      BOGAERTS, Jeffrey  (PC Party)
      FORSEY, Helen  (N.D.P.)
      NICKERSON, Mike  (Green Party)
      RATHWELL, Ernest  (Marijuana Party)
      REID, Scott  (Conservative)
      TURNER, Geoff  (Liberal)

35041 - LEEDS–GRENVILLE (4)

      ARMSTRONG, Steve  (N.D.P.)
      BROWN, Gord  (Conservative)
      EATON, Bob  (Liberal)
      LEE, David  (Green Party)

35042 - LONDON–FANSHAWE (4)

      MAILER, Dan  (Conservative)
      MATHYSSEN, Irene  (N.D.P.)
      McLAUGHLIN, David  (Green Party)
      PEARSON, Glen Douglas  (Liberal)

35043 - LONDON NORTH CENTRE (6)

      FONTANA, Joe  (Liberal)
      MAYNARD, Stephen  (N.D.P.)
      MAZZILLI, John  (Conservative)
      MONDACA, Margaret  (Marxist-Leninist)
      MORLEY, Rod  (PC Party)
      SMITH, Stuart  (Green Party)

35044 - LONDON WEST (6)

      BARBER, Gina  (N.D.P.)
      BARNES, Sue  (Liberal)
      GRETZKY, Al  (Conservative)
      HUNTER, Steve  (PC Party)
      JARABEK, Monica  (Green Party)
      VILLAMIZAR, Margaret  (Marxist-Leninist)

35045 - MARKHAM–UNIONVILLE (6)

      CHOUDHARY, Fayaz  (PC Party)
      DUA, Partap  (Independent)
      HAGAN, Janice  (N.D.P.)
      LI, Joe  (Conservative)
      McCALLUM, John  (Liberal)
      WEESE, Wesley  (Green Party)

35046 - LAMBTON–KENT–MIDDLESEX (5)

      BLAKE, Kevin  (N.D.P.)
      JANSSENS, Mike  (Christian Heritage Party)
      JOHNSTON, Jim  (Green Party)
      SHIPLEY, Bev  (Conservative)
      WESLEY, Jeff  (Liberal)

35047 - MISSISSAUGA–BRAMPTON SOUTH (5)

      BAINS, Navdeep  (Liberal)
      BALKISSOON, Nirvan  (N.D.P.)
      SANGHA, Arnjeet  (Conservative)
      SULLIVAN, Tim  (Marxist-Leninist)
      YOGARETNAM, Grace  (Green Party)

35048 - MISSISSAUGA EAST–COOKSVILLE (7)

      CHÉNIER, Pierre  (Marxist-Leninist)
      DeFARIA, Carl  (Conservative)
      ELROFAIE, Mohamed  (Independent)
      GILL, Jim  (N.D.P.)
      GUARNIERI, Albina  (Liberal)
      PIETRO, Richard  (Green Party)
      WONG, Sally  (Christian Heritage Party)

35049 - MISSISSAUGA–ERINDALE (5)

      ALGHABRA, Omar  (Liberal)
      AMYOTTE, Ronnie  (Independent)
      BRAR, Rupinder  (N.D.P.)
      DECHERT, Bob  (Conservative)
      HUNTER, Adam  (Green Party)

35050 - MISSISSAUGA SOUTH (6)

      de PELHAM, Mark  (N.D.P.)
      GREEN, Phil  (Conservative)
      McMURRAY, Paul D.J.  (Canadian Action)
      SULLIVAN, Dagmar  (Marxist-Leninist)
      SZABO, Paul  (Liberal)
      TARRY, Brendan  (Green Party)

35051 - MISSISSAUGA–STREETSVILLE (5)

      CARON, James  (N.D.P.)
      CASANOVA, Otto  (Green Party)
      CREIGHTON, Peter  (PC Party)
      GILL, Raminder  (Conservative)
      KHAN, Wajid  (Liberal)

35052 - NEPEAN–CARLETON (4)

      GADZALA, Lori  (Green Party)
      GAFFNEY, Michael  (Liberal)
      GIBBONS, Laurel  (N.D.P.)
      POILIEVRE, Pierre  (Conservative)

35053 - NEWMARKET–AURORA (6)

      BAXTER, Dorian  (PC Party)
      BROWN, Lois  (Conservative)
      CHUDAK, Ed  (N.D.P.)
      HUBBERS, Glenn  (Green Party)
      MALONEY, Peter  (Canadian Action)
      STRONACH, Belinda  (Liberal)

35054 - NIAGARA FALLS (4)

      BURROUGHS, Gary  (Liberal)
      GATES, Wayne  (N.D.P.)
      GREEN, Kay  (Green Party)
      NICHOLSON, Rob  (Conservative)

35055 - NIAGARA WEST–GLANBROOK (5)

      ALLISON, Dean  (Conservative)
      BYLSMA, David W.  (Christian Heritage Party)
      CARTER, Heather  (Liberal)
      FERGUSON, Tom  (Green Party)
      HEATLEY, Dave  (N.D.P.)

35056 - NICKEL BELT (7)

      BONIN, Raymond  (Liberal)
      ETHIER, Michel D.  (Marijuana Party)
      GRAVELLE, Claude  (N.D.P.)
      McALLISTER, Mark  (Green Party)
      PÉRON, Mathieu  (PC Party)
      RUTCHINSKI, Steve  (Marxist-Leninist)
      SCHWARTZENTRUBER, Margaret  (Conservative)

35057 - NIPISSING–TIMISKAMING (4)

      CHIRICO, Peter  (Conservative)
      FLURI, Dave  (N.D.P.)
      PURDY, Meg  (Green Party)
      ROTA, Anthony  (Liberal)

35058 - NORTHUMBERLAND–QUINTE WEST (4)

      CHRISTIANSON, Russ  (N.D.P.)
      LAWSON, Patricia  (Green Party)
      MACKLIN, Paul  (Liberal)
      NORLOCK, Rick  (Conservative)

35059 - OAK RIDGES–MARKHAM (4)

      ARMES, Steve  (Green Party)
      CALLOW, Bob  (Conservative)
      COURTOT, Pamela  (N.D.P.)
      TEMELKOVSKI, Lui  (Liberal)

35060 - OAKVILLE (4)

      AGRELL, Tina  (N.D.P.)
      BROWN, M. A. Bonnie  (Liberal)
      DOMSY, Laura  (Green Party)
      YOUNG, Terence  (Conservative)

35061 - OSHAWA (5)

      CARRIE, Colin  (Conservative)
      GERSHUNY, David  (Marxist-Leninist)
      JOBSE, Adam  (Green Party)
      PARKES, Louise  (Liberal)
      RYAN, Sid  (N.D.P.)

35062 - OTTAWA CENTRE (8)

      AKPATA, John Andrew  (Marijuana Party)
      CHERNUSHENKO, David  (Green Party)
      DEWAR, Paul  (N.D.P.)
      FOUNTAIN, Keith  (Conservative)
      LEGEAIS, Christian  (Marxist-Leninist)
      MAHONEY, Richard  (Liberal)
      RYAN, Stuart  (Communist)
      SYED, Anwar  (Independent)

35063 - OTTAWA–ORLÉANS (5)

      GALIPEAU, Royal  (Conservative)
      GODBOUT, Marc  (Liberal)
      LEAHY, Mark Andrew  (N.D.P.)
      SAINT-YVES, Alain  (Independent)
      SAMPLONIUS, Sarah  (Green Party)

35064 - OTTAWA SOUTH (5)

      CUTLER, Allan  (Conservative)
      FORD, John  (Green Party)
      McGUINTY, David  (Liberal)
      SADER, Henri  (N.D.P.)
      THOMSON, Brad  (PC Party)

35065 - OTTAWA–VANIER (6)

      BÉLANGER, Mauril  (Liberal)
      BENOIT, Paul  (Conservative)
      DAGENAIS, Ric  (N.D.P.)
      LEGEAIS, Alexandre  (Marxist-Leninist)
      PARSONS, James C.  (PC Party)
      THIERRIN, Raphaël  (Green Party)

35066 - OTTAWA WEST–NEPEAN (6)

      ADAIR, Neil  (Green Party)
      BAIRD, John  (Conservative)
      BENS, Randy  (Canadian Action)
      FARNWORTH, Lee  (Liberal)
      PACHECO, John  (Independent)
      RIVIER, Marlene  (N.D.P.)

35067 - OXFORD (7)

      BENDER, James  (Marijuana Party)
      KUNSCHNER, Zoé  (N.D.P.)
      MacKENZIE, Dave  (Conservative)
      MARKUS, John  (Christian Heritage Party)
      MORDUE, Greig  (Liberal)
      SARGENT, Kaye  (Libertarian)
      SYKES, Ronnee  (Green Party)

35068 - PARKDALE–HIGH PARK (7)

      BERNARDO, Beverly  (No Affiliation)
      BULTE, Sarmite Sam  (Liberal)
      GERSHUNY, Lorne  (Marxist-Leninist)
      KLUFAS, Jurij  (Conservative)
      NASH, Peggy  (N.D.P.)
      PARKER, Terry  (Marijuana Party)
      RISHCHYNSKI, Robert L.  (Green Party)

35069 - PARRY SOUND–MUSKOKA (4)

      BOULDING, Jo-Anne  (N.D.P.)
      CLEMENT, Tony  (Conservative)
      HODGSON, Glen  (Green Party)
      MITCHELL, Andy  (Liberal)

35070 - PERTH–WELLINGTON (5)

      COWLING, John Day  (Green Party)
      CUNNINGHAM, David  (Liberal)
      DeVRIES, Irma  (Christian Heritage Party)
      DINICOL, Keith  (N.D.P.)
      SCHELLENBERGER, Gary  (Conservative)

35071 - PETERBOROUGH (6)

      BOWERS, Bob  (Independent)
      DEL MASTRO, Dean  (Conservative)
      LLOYD, Diane  (Liberal)
      SLAVIN, Linda  (N.D.P.)
      WIECHULA, Aiden  (Marijuana Party)
      WOOD, Brent  (Green Party)

35072 - PICKERING–SCARBOROUGH EAST (6)

      BROWNRIDGE, Jeff  (Green Party)
      DALE, Gary  (N.D.P.)
      DOBSON, Tim  (Conservative)
      GONSALVES, Pedro  (Independent)
      KALEVAR, Chai  (Canadian Action)
      McTEAGUE, Dan  (Liberal)

35073 - PRINCE EDWARD–HASTINGS (5)

      HICKEY, Tim  (Independent)
      KRAMP, Daryl  (Conservative)
      MCMAHON, Michael  (N.D.P.)
      SAHADAT, Joseph  (Green Party)
      VAUGHAN, Bob  (Liberal)

35074 - RENFREW–NIPISSING–PEMBROKE (5)

    GALLANT, Cheryl  (Conservative)
      KELLY, Paul  (Independent)
      LINDSAY, Don  (Liberal)
      McLEOD, Gordon Scott  (Green Party)
      McSHEFFREY, Sue  (N.D.P.)

35075 - RICHMOND HILL (4)

      Di PAOLA, Joe  (Conservative)
      DOWSETT, Wess  (N.D.P.)
      RUDKINS, Tim  (Green Party)
      WILFERT, Bryon  (Liberal)

35076 - ST. CATHARINES (6)

      BURCH, Jeff  (N.D.P.)
      BYLSMA, Bill  (Christian Heritage Party)
      COUTO, Elaine  (Marxist-Leninist)
      DYKSTRA, Rick  (Conservative)
      FANNON, Jim  (Green Party)
      LASTEWKA, Walt  (Liberal)

35077 - ST. PAUL'S (4)

      BENNETT, Carolyn  (Liberal)
      FARMER, Kevin  (Green Party)
      KENT, Peter  (Conservative)
      SUMMERVILLE, Paul  (N.D.P.)

35078 - SARNIA–LAMBTON (6)

      AGAR, Greg  (N.D.P.)
      DAVIDSON, Pat  (Conservative)
      DE BOER, Gary  (Christian Heritage Party)
      ELLIOTT, John  (Independent)
      GALLAWAY, Roger  (Liberal)
      JACOBS, Mike  (Green Party)

35079 - SAULT STE. MARIE (6)

      DUMAS, Guy  (FPNP)
      MARTIN, Tony  (N.D.P.)
      PROVENZANO, Christian  (Liberal)
      TAFFAREL, Mike  (Marxist-Leninist)
      VIITALA, Mark  (Green Party)
      WALKER, Ken  (Conservative)

35080 - SCARBOROUGH–AGINCOURT (4)

      KARYGIANNIS, Jim  (Liberal)
      MAPLE, Casey  (Green Party)
      REDWOOD, Bill  (Conservative)
      ROBERTSON, David  (N.D.P.)

35081 - SCARBOROUGH CENTRE (4)

      CANNIS, John  (Liberal)
      JAMES, Roxanne  (Conservative)
      LAXTON, Dorothy  (N.D.P.)
      STRACHAN, Andrew  (Green Party)

35082 - SCARBOROUGH–GUILDWOOD (7)

      BROWES, Pauline  (Conservative)
      CAMPBELL, Peter  (N.D.P.)
      FLANAGAN, Mike  (Green Party)
      KHAN, Farooq  (Independent)
      McKAY, John  (Liberal)
      THOMAS, Andrew C.  (Independent)
      THOMPSON, Brenda  (Canadian Action)

35083 - SCARBOROUGH–ROUGE RIVER (6)

      ABBAT, Serge  (Green Party)
      BANCE, Jerry  (Conservative)
      BRETT, Andrew  (N.D.P.)
      KHAN, Yaqoob  (Independent)
      LEE, Derek  (Liberal)
      MERCER, Alan  (Libertarian)

35084 - SCARBOROUGH SOUTHWEST (6)

      HARRIS, Dan  (N.D.P.)
      PHILIP, Valery  (Green Party)
      ROWLEY, Elizabeth  (Communist)
      SUTTON, Trevor  (Independent)
      VEERASUNTHARAM, Vincent  (Conservative)
      WAPPEL, Tom  (Liberal)

35085 - SIMCOE–GREY (5)

      AUSTIN, Katy  (N.D.P.)
      ELLIS, Peter  (Green Party)
      GUERGIS, Helena  (Conservative)
      KIRLEY, Elizabeth  (Liberal)
      VANDER ZAAG, Peter  (Christian Heritage Party)

35086 - SIMCOE NORTH (5)

      AGNEW, Sandy  (Green Party)
      GRAHAM, Karen  (Liberal)
      HILL, Jen  (N.D.P.)
      KOOGER, Adrian Peter  (Christian Heritage Party)
      STANTON, Bruce  (Conservative)

35087 - STORMONT–DUNDAS–SOUTH GLENGARRY (5)

      BEARDS, Doug  (Green Party)
      CHISHOLM, Carson  (Christian Heritage Party)
      LAUZON, Guy  (Conservative)
      MacDONALD, Elaine  (N.D.P.)
      MANLEY, Tom  (Liberal)

35088 - SUDBURY (8)

      BUTCHER, Stephen  (PC Party)
      HAMMOND, Sam  (Communist)
      MARLEAU, Diane  (Liberal)
      McINTAGGART, Gerry  (N.D.P.)
      METHÉ, Joey  (Green Party)
      POPESCU, J. David  (Independent)
      SERVISS, Kevin  (Conservative)
      STARBUCK, Dave  (Marxist-Leninist)

35089 - THORNHILL (5)

      ABRAMOWITZ, Mark  (PC Party)
      HELFERTY, Lloyd  (Green Party)
      KADIS, Susan  (Liberal)
      REALE, Anthony  (Conservative)
      STRELCHIK, Simon  (N.D.P.)

35090 - THUNDER BAY–RAINY RIVER (5)

      AEGARD, Russ  (Green Party)
      BOSHCOFF, Ken  (Liberal)
      LESKOWSKI, David  (Conservative)
      MacKAY, Doug  (Marijuana Party)
      RAFFERTY, John  (N.D.P.)

35091 - THUNDER BAY–SUPERIOR NORTH (5)

      CARRIÈRE, Denis A.  (Marijuana Party)
      COMUZZI, Joe  (Liberal)
      HYER, Bruce  (N.D.P.)
      KANNEGIESSER, Dawn  (Green Party)
      SARAFIN, Bev  (Conservative)

35092 - TIMMINS–JAMES BAY (4)

      ANGUS, Charlie  (N.D.P.)
      FREED, Sahaja  (Green Party)
      GRAHAM, Ken  (Conservative)
      RIOPELLE, Robert  (Liberal)

35093 - TORONTO CENTRE (8)

      BOYDEN, Johan  (Communist)
      FERNANDEZ, Philip  (Marxist-Leninist)
      GRAHAM, Bill  (Liberal)
      PRAIRIE, Michel  (No Affiliation)
      REFORD, Lewis  (Conservative)
      SHAPCOTT, Michael  (N.D.P.)
      TINDAL, Chris  (Green Party)
      WHITE, Liz  (AACEV Party of Canada)

35094 - TORONTO–DANFORTH (5)

      CLAUSEN, Kren  (Conservative)
      COYNE, Deborah  (Liberal)
      HART, Al  (Green Party)
      LAYTON, Jack  (N.D.P.)
      RODDEN, Marcell  (Marxist-Leninist)

35095 - TRINITY–SPADINA (7)

      CHAPMAN, Thom  (Green Party)
      CHOW, Olivia  (N.D.P.)
      GOLDSTEIN, Sam  (Conservative)
      HOSSAIN, Asif  (PC Party)
      IANNO, Tony  (Liberal)
      LIN, Nick  (Marxist-Leninist)
      RIDDELL, John  (Canadian Action)

35096 - VAUGHAN (5)

      ALEXOPOULOS, Yurgo  (N.D.P.)
      BEVILACQUA, Maurizio  (Liberal)
      FABRIZIO, Paolo  (Libertarian)
      MAJKOT, Richard  (Conservative)
      VISENTIN, Adrian  (Green Party)

35097 - WELLAND (6)

      Di BARTOLOMEO, Jody  (N.D.P.)
      GRUNSTEIN, Mel  (Conservative)
      MALONEY, John  (Liberal)
      RUITER, Irma  (Christian Heritage Party)
      SIMPSON, Brian  (Green Party)
      WALKER, Ron  (Marxist-Leninist)

35098 - WELLINGTON–HALTON HILLS (6)

      BOUTEILLER, Brent  (Green Party)
      CHONG, Michael  (Conservative)
      DUIGNAN, Noel Paul  (N.D.P.)
      FINNIE, Rod  (Liberal)
      KRUSKY, Carol Ann  (Christian Heritage Party)
      WISNIEWSKI, Mike  (Independent)

35099 - WHITBY–OSHAWA (6)

      COCHRANE, Tom  (Canadian Action)
      FLAHERTY, Jim  (Conservative)
      GOBIN, Marty  (Libertarian)
      KRISHNAN, Ajay  (Green Party)
      LONGFIELD, Judi  (Liberal)
      SADEM-THOMPSON, Maret  (N.D.P.)

35100 - WILLOWDALE (4)

      BOSEOVSKI, Jovan  (Conservative)
      CARNEGIE, Rochelle  (N.D.P.)
      PETERSON, Jim  (Liberal)
      VETTESE, Sharolyn  (Green Party)

35101 - WINDSOR–TECUMSEH (5)

      CHESNIK, Laura  (Marxist-Leninist)
      COMARTIN, Joe  (N.D.P.)
      EASTON, Bruck  (Liberal)
      FUSCHI, Rick  (Conservative)
      PLUARD, Catherine  (Green Party)

35102 - WINDSOR WEST (7)

      BISHOP, Jillana  (Green Party)
      KELLER, Werner  (Liberal)
      MASSE, Brian  (N.D.P.)
      SCHNURR, Chris  (PC Party)
      TESHUBA, Al  (Conservative)
      VILLAMIZAR, Enver  (Marxist-Leninist)
      ZAIDI, Habib  (Independent)

35103 - YORK CENTRE (4)

      DRYDEN, Ken  (Liberal)
      IACAMPO, Marco  (N.D.P.)
      KRITSONIS, Constantine  (Green Party)
      MOSTYN, Michael  (Conservative)

35104 - YORK–SIMCOE (5)

      DEWAR, John  (Green Party)
      GERL, Sylvia  (N.D.P.)
      GUNN, Vicki  (Christian Heritage Party)
      VAN LOAN, Peter  (Conservative)
      WILSON, Kate  (Liberal)

35105 - YORK SOUTH–WESTON (5)

      CIMESA, Dragan  (Independent)
      DE ANGELIS-PATER, Maria  (Green Party)
      FERREIRA, Paul  (N.D.P.)
      HALICKI, Steve  (Conservative)
      TONKS, Alan  (Liberal)

35106 - YORK WEST (5)

      CAPRA, Nick  (Green Party)
      COCON, Axcel  (Independent)
      GILL, Parm  (Conservative)
      ROMANO ANTHONY, Sandra  (N.D.P.)
      SGRO, Judy  (Liberal)