Complete list of confirmed candidates by province and territory
Newfoundland ·
Prince
Edward Island · Nova
Scotia · New
Brunswick · Quebec
Ontario ·
Manitoba ·
Saskatchewan ·
Alberta ·
British
Columbia
Yukon ·
Northwest
Territories · Nunavut
24001 – Abitibi–Baie-James–Nunavik
- François Dionne
(Canadian Alliance) - Daniel Fredrick
(N.D.P) - Sylvain Gemme
(Progressive Conservative) - François Lemieux
(Bloc Québécois)
- Guy St-Julien
(Liberal)
24002 – Ahuntsic
- Antonio Artuso
(Communist) - Eleni Bakopanos
(Liberal) - Jessica Chartrand
(Progressive Conservative) - Vincent Dorais
(Marxist-Leninist) - Fatima El Amraoui
(Bloc Québécois) - Mimi Ghosh
(Green Party) - Steve Moran
(N.D.P) - Eugenia Romain
(Canadian Alliance)
24003 – Anjou–Rivière-des-Prairies
- Yvon Charbonneau
(Liberal) - Gianni Chiazzese
(Canadian Alliance) - Jacques Dagenais
(Bloc Québécois) - Hélène Héroux
(Marxist-Leninist) - Normand Néron
(Marijuana Party) - Michel Tanguay
(Progressive Conservative) - Bruce Whelan
(N.D.P)
24004 – Argenteuil–Papineau–Mirabel
- Pierre Audette
(Marijuana Party) - Gilles Bisson
(Green Party) - Lise Bourgault
(Liberal) - Didier Charles
(N.D.P) - Laurent Filion
(No Affiliation) - Francine Labelle
(Canadian Alliance) - Mario Laframboise
(Bloc Québécois) - Marie-Thérèse Nault
(Natural Law Party) - Jean-Denis Pelletier
(Progressive Conservative)
24005 – Beauce
- Claude Drouin
(Liberal) - Louis Girard
(Natural Law Party) - Alain Guay
(Canadian Alliance) - Pierre Malano
(N.D.P) - Gary Morin
(Bloc Québécois) - Gérard Parent
(Progressive Conservative)
24006 – Beauharnois–Salaberry
- Elizabeth Clark
(N.D.P) - Serge Marcil
(Liberal) - Roma Myre
(Progressive Conservative) - Stephane Renaud
(Canadian Alliance) - Daniel Turp
(Bloc Québécois)
24007 – Beauport–Montmorency–Côte-de-Beaupré–Île-d'Orléans
- Jean Bédard
(Marxist-Leninist) - Lise Bernier
(Progressive Conservative) - Mathieu Giroux
(Marijuana Party) - Robert Giroux
(Canadian Alliance) - Michel Guimond
(Bloc Québécois) - Eric Hébert
(N.D.P) - Chantal Plante
(Liberal)
24008 – Bellechasse–Etchemins–Montmagny–L'Islet
- Suzanne Lafond
(Progressive Conservative) - François Langlois
(Bloc Québécois) - Gilbert Normand
(Liberal) - Jean-Claude Roy
(Canadian Alliance)
24009 – Berthier–Montcalm
- Michel Bellehumeur
(Bloc Québécois) - Jean-Pierre De Billy
(N.D.P) - Sébastien Hénault
(Marijuana Party) - Jean-Carle Hudon
(Liberal) - Paul Lavigne
(Progressive Conservative) - Réal Naud
(Canadian Alliance)
24010 – Bourassa
- Claude Brunelle
(Marxist-Leninist) - Denis Coderre
(Liberal) - Umberto Di Genova
(Bloc Québécois) - Marcel Lys François
(Canadian Alliance) - Richard Gendron
(N.D.P) - Ulises Nitor
(Communist) - Marcel Pitre
(Progressive Conservative)
24011 – Brome–Missisquoi
- Heward Grafftey
(Progressive Conservative) - Jeff Itcush
(N.D.P) - André Leroux
(Bloc Québécois) - Jacques Loyer
(Canadian Alliance) - Denis Paradis
(Liberal)
24012 – Brossard–La Prairie
- Richard Bélisle
(Canadian Alliance) - Normand Chouinard
(Marxist-Leninist) - Sylvia Larrass
(Natural Law Party) - Clémence Provencher
(N.D.P) - Jacques Saada
(Liberal) - Sylvain St-Louis
(Progressive Conservative) - Nicolas Tétrault
(Bloc Québécois)
24013 – Chambly
- Denis Caron
(Liberal) - Sébastien Duclos
(Marijuana Party) - Ghislain Lebel
(Bloc Québécois) - Darren O'Toole
(N.D.P) - Gaétan Paquette
(Canadian Alliance) - Jacques Parenteau
(Progressive Conservative)
24014 – Champlain
- Julie Boulet
(Liberal) - Marcel Gagnon
(Bloc Québécois) - Paul Giroux
(Marijuana Party) - Eric Labranche
(Canadian Alliance) - Philippe Toone
(N.D.P)
24015 – Charlesbourg–Jacques-Cartier
- Françoise Dicaire
(N.D.P) - Gérard Latulippe
(Canadian Alliance) - Richard Marceau
(Bloc Québécois) - Samuel Moisan-Domm
(Green Party) - Dann Murray
(Progressive Conservative) - Isabelle Thivierge
(Liberal)
24016 – Charlevoix
- Gérard Asselin
(Bloc Québécois) - Joss Duhaime
(N.D.P) - Marjolaine Gagnon
(Liberal) - Doris Grondin
(Progressive Conservative) - Pierre Paradis
(Canadian Alliance)
24017 – Châteauguay
- Robert Lanctôt
(Bloc Québécois) - Margaret Larrass
(Natural Law Party) - Robert Lindblad
(N.D.P) - Ricardo Lopez
(Canadian Alliance) - Carole Marcil
(Liberal) - Réjeanne Rioux
(Progressive Conservative)
24018 – Chicoutimi–Le Fjord
- Mauril Desbiens
(Independent) - André Harvey
(Liberal) - Alain Ranger
(N.D.P) - Douglas Schroeder-Tabah
(Canadian Alliance) - Noel Tremblay
(Bloc Québécois)
24019 – Compton–Stanstead
- Marc Carrier
(Canadian Alliance) - Mary Ann Dewey-Plante
(Progressive Conservative) - Gaston Leroux
(Bloc Québécois) - Christine Moore
(N.D.P) - David Price
(Liberal) - Marc Roy
(Natural Law Party)
24020 – Drummond
- André Béliveau
(Liberal) - Lyne Boisvert
(Progressive Conservative) - Jacques Laurin
(Canadian Alliance) - Julie Philion
(N.D.P) - Pauline Picard
(Bloc Québécois)
24021 – Frontenac–Mégantic
- Gérard Binet
(Liberal) - Olivier Chalifoux
(N.D.P) - Jean-Guy Chrétien
(Bloc Québécois) - Pierre Luc Fournier
(Marijuana Party) - Nicole Massicotte
(Progressive Conservative) - Stéphane Musial
(Canadian Alliance)
24022 – Bonaventure–Gaspé–Îles-de-la-Madeleine–Pabok
- Raynald Blais
(Bloc Québécois) - Georges Farrah
(Liberal) - Linda Fournier
(Canadian Alliance) - Fred Kraenzel
(N.D.P)
24023 – Gatineau
- Mark Assad
(Liberal) - Ronald Bélanger
(Independent) - Stéphany Crowley
(Canadian Alliance) - Samantha Demers
(No Affiliation) - Carl Hétu
(N.D.P) - Richard Nadeau
(Bloc Québécois) - Jean-Claude Pommet
(Natural Law Party) - Françoise Roy
(Marxist-Leninist) - Michael F. Vasseur
(Progressive Conservative)
24024 – Hochelaga–Maisonneuve
- Pierre Bibeau
(Communist) - Christine Dandenault
(Marxist-Leninist) - Benoit Harbec
(Progressive Conservative) - Réal Ménard
(Bloc Québécois) - Milan Mirich
(N.D.P) - Louis Morena
(Liberal) - Stephanie Morency
(Canadian Alliance) - Alex Néron
(Marijuana Party)
24025 – Hull–Aylmer
- Rita Bouchard
(Natural Law Party) - Robert Brooks
(Canadian Action) - Caroline Brouard
(Bloc Québécois) - Guy Dufort
(Progressive Conservative) - Michel Geisterfer
(Canadian Alliance) - Ron Gray
(No Affiliation) - Alexandre Legeais
(Marxist-Leninist) - Aubert Martins
(Marijuana Party) - Peter Piening
(N.D.P) - Marcel Proulx
(Liberal)
24026 – Joliette
- Bob Aubin
(Communist) - Eric Champagne
(Progressive Conservative) - Clément Lévesque
(Canadian Alliance) - Robert Malo
(Liberal) - Pierre Paquette
(Bloc Québécois) - François Rivest
(N.D.P)
24027 – Jonquière
- Jean-Guy Boily
(Liberal) - Michel Deraiche
(N.D.P) - Jocelyne Girard-Bujold
(Bloc Québécois) - Sylvain Néron
(Canadian Alliance)
24028 – Kamouraska–Rivière-du-Loup–Témiscouata–Les Basques
- Elaine Côté
(N.D.P) - Paul Crête
(Bloc Québécois) - Normand Fournier
(Marxist-Leninist) - Helen Ouellet
(Liberal) - André Paquet
(Progressive Conservative) - René Théberge
(Canadian Alliance)
24029 – Notre-Dame-de-Grâce–Lachine
- Darrin Etcovitch
(Canadian Alliance) - Grégoire Faber
(Marijuana Party) - Katie Graham
(Green Party) - Rachel Hoffman
(Marxist-Leninist) - Marlene Jennings
(Liberal) - Kathy Megyery
(Progressive Conservative) - Jeannine Ouellet
(Bloc Québécois) - Bruce Toombs
(N.D.P) - Michael Wilson
(Natural Law Party)
24030 – Lac-Saint-Jean–Saguenay
- Yannick Caron
(Canadian Alliance) - Claude Gagnon
(Progressive Conservative) - Gilles Lavoie
(Independent) - Linda Proulx
(N.D.P) - Jérôme Tremblay
(Liberal) - Stéphan Tremblay
(Bloc Québécois)
24031 – Lac-Saint-Louis
- Guy Amyot
(Bloc Québécois) - Garnet Colly
(Marxist-Leninist) - Elena D'Apollonia
(Marijuana Party) - Daniel Gendron
(Progressive Conservative) - Clifford Lincoln
(Liberal) - William F. Shaw
(Canadian Alliance) - Erin Sikora
(N.D.P)
24032 – LaSalle–Émard
- David Bernans
(N.D.P) - Gilles Bigras
(Natural Law Party) - Giuseppe Joe De Santis
(Canadian Alliance) - Denis Martel
(Bloc Québécois) - Paul Martin
(Liberal) - Deepak T. Massand
(Progressive Conservative) - Irma Ortiz
(Communist) - Mathieux St-Cyr
(Marijuana Party)
24033 – Laurentides
- William Azeff
(Canadian Alliance) - Dominique Boyer
(Liberal) - Monique Guay
(Bloc Québécois) - Jacinthe Millaire)
(Natural Law Party) - Brendan Naef
(N.D.P) - Jacques Vien
(Progressive Conservative)
24034 – Laurier–Sainte-Marie
- Ginette Boutet
(Marxist-Leninist) - Richard Chartier
(N.D.P) - Jean Philippe Côté
(Liberal) - Gilles Duceppe
(Bloc Québécois) - Dylan Perceval-Maxwell
(Green Party) - Stéphane Prud'homme
(Canadian Alliance) - Marc-Boris St-Maurice
(Marijuana Party) - Jean François Tessier
(Progressive Conservative)
24035 – Laval Centre
- Julien Bernard
(Green Party) - Madeleine Dalphond-Guiral
(Bloc Québécois) - Jean-Yves Dion
(N.D.P) - Guy Fortin
(Progressive Conservative) - Pierre Lafleur
(Liberal) - Eric Marchand
(Canadian Alliance)
24036 – Laval East
- Mathieu Alarie
(Bloc Québécois) - Carole-Marie Allard
(Liberal) - Gabriel Cornellier-Brunelle
(Marxist-Leninist) - Sujata Dey
(N.D.P) - Frédéric Gauvin
(Green Party) - Christian Lajoie
(Marijuana Party) - Régent Millette
(Independent) - André G. Plourde
(Progressive Conservative) - Rosane Raymond
(Canadian Alliance)
24037 – Laval West
- Luc Beaulieu
(Green Party) - Raymonde Folco
(Liberal) - Michael M. Fortier
(Progressive Conservative) - Leo Housakos
(Canadian Alliance) - Christian Patenaude
(N.D.P) - Manon Sauvé
(Bloc Québécois) - Polyvios Tsakanikas
(Marxist-Leninist)
24038 – Lévis-et-Chutes-de-la-Chaudière
- Shirley Baril
(Liberal) - Jacques Bergeron
(Canadian Alliance) - André Cloutier
(Communist) - Antoine Dubé
(Bloc Québécois) - France Michaud
(N.D.P) - Réal St-Laurent
(Progressive Conservative)
24039 – Longueuil
- Stéphane Chénier
(Marxist-Leninist) - David Fiset
(Marijuana Party) - Sophie Joncas
(Liberal) - Richard Lafleur
(Progressive Conservative) - Michel Minguy
(Canadian Alliance) - Caroline St-Hilaire
(Bloc Québécois) - Timothy Spurr
(N.D.P)
24040 – Lotbinière-L'Érable
- Pierre Allard
(Canadian Alliance) - Luc Dastous
(Liberal) - Odina Desrochers
(Bloc Québécois) - Jean Landry
(Progressive Conservative) - Dominique Vaillancourt
(N.D.P)
24041 – Louis-Hébert
- Karl Adomeit
(N.D.P) - Hélène Alarie
(Bloc Québécois) - Gisèle Desrochers
(Marxist-Leninist) - Clermont Gauthier
(Progressive Conservative) - Léonce-E. Roy
(Canadian Alliance) - Hélène Scherrer
(Liberal)
24042 – Manicouagan
- Normand Caplette
(N.D.P) - Laurette de Champlain
(Canadian Alliance) - Ghislain Fournier
(Bloc Québécois) - Robert Labadie
(Liberal) - Gaby-Gabriel Robert
(Progressive Conservative)
24043 – Matapédia–Matane
- Marc Bélanger
(Liberal) - Germain Dumas
(Progressive Conservative) - Karine Paquet-Gauthier
(N.D.P) - Jean-Yves Roy
(Bloc Québécois)
24044 – Mercier
- Normand Biron
(Liberal) - J. Marc-Antoine Delsoin
(Canadian Alliance) - Eric Duquette
(Marijuana Party) - Martin Gelgoot
(Progressive Conservative) - Francine Lalonde
(Bloc Québécois) - Geneviève Royer
(Marxist-Leninist) - Richard Savignac
(Green Party) - Nicholas Vikander
(N.D.P)
24045 – Mount Royal
- Jean-Claude Balu
(Green Party) - Judith Chafoya
(Communist) - Maria Pia Chávez
(N.D.P) - Irwin Cotler
(Liberal) - Alex Gabanski
(Canadian Alliance) - Stephane Gelgoot
(Progressive Conservative) - Jean-Sebastien Houle
(Bloc Québécois) - Ena Kahn
(Natural Law Party)
24046 – Outremont
- Robert Archambault
(Progressive Conservative) - Martin Cauchon
(Liberal) - Louise Charron
(Marxist-Leninist) - Josée Duchesneau
(Canadian Alliance) - Peter Graefe
(N.D.P) - Amir Khadir
(Bloc Québécois) - Huguette Plourde
(Marijuana Party) - Jan Schotte
(Green Party) - Pierre Smith
(Communist)
24047 – Papineau–Saint-Denis
- Yannis Felemegos
(Canadian Alliance) - Boris-Antoine Legault
(Green Party) - Peter Macrisopoulos
(Marxist-Leninist) - Hans Marotte
(N.D.P) - Philippe Ordenes
(Bloc Québécois) - Pierre Pettigrew
(Liberal) - Emmanuel Préville
(Progressive Conservative) - Mustaque. A. Sarker
(Independent) - Antoine Théorêt-Poupart
(Marijuana Party)
24048 – Pierrefonds–Dollard
- Sylvie Brousseau
(Bloc Québécois) - Neil Drabkin
(Canadian Alliance) - Adam Hodgins
(N.D.P) - Jean-François Labrecque
(Marijuana Party) - Bernard Patry
(Liberal) - John Profit
(Progressive Conservative)
24049 – Pontiac–Gatineau–Labelle
- Robert Bertrand
(Liberal) - Johanne Deschamps
(Bloc Québécois) - Judith Grant
(Canadian Alliance) - Melissa Hunter
(N.D.P) - Eleanor Hyodo
(Natural Law Party) - Benoit Larocque
(Progressive Conservative) - Christian Legeais
(Marxist-Leninist) - Thomas J. Sabourin
(No Affiliation) - Gretchen Schwarz
(Green Party)
24050 – Portneuf
- Howard Bruce
(Canadian Alliance) - Patrice Dallaire
(Bloc Québécois) - François Dion
(Progressive Conservative) - Claude Duplain
(Liberal)
24051 – Québec
- Jean-Marie Fiset
(N.D.P) - Christiane Gagnon
(Bloc Québécois) - Marc Jalbert
(Progressive Conservative) - Claude Moreau
(Marxist-Leninist) - Pierre-E. Paradis
(Marijuana Party) - Michel Rivard
(Canadian Alliance) - Gilles Rochette
(Natural Law Party) - Claudette Tessier-Couture
(Liberal)
24052 – Québec East
- Jean Guy Carignan
(Liberal) - Majella Desmeules
(N.D.P) - Richard Joncas
(Progressive Conservative) - Jean-Paul Marchand
(Bloc Québécois) - Robert Martel
(Canadian Alliance)
24053 – Repentigny
- Michel Carignan
(Progressive Conservative) - Lise Dufour
(Marijuana Party) - Michel Paulette
(Canadian Alliance) - Pierre Péclet
(N.D.P) - Benoît Sauvageau
(Bloc Québécois) - David Veillette
(Liberal)
24054 – Bas-Richelieu–Nicolet–Bécancour
- Black D. Blackburn
(Marijuana Party) - Raymond Dorion
(N.D.P) - Frédéric Lajoie
(Canadian Alliance) - Roland Paradis
(Liberal) - Louis Plamondon
(Bloc Québécois) - Gabriel Rousseau
(Progressive Conservative)
24055 – Richmond–Arthabaska
- Philippe Ardilliez
(Canadian Alliance) - André Bachand
(Progressive Conservative) - Aldéi Beaudoin
(Liberal) - André Bellavance
(Bloc Québécois) - Vincent Bernier
(N.D.P) - Christian Simard
(Natural Law Party)
24056 – Rimouski-Neigette-et-la Mitis
- Lyse Beauchemin
(Natural Law Party) - Réal Blais
(Progressive Conservative) - Gerard Gosselin
(Canadian Alliance) - René Lemieux
(N.D.P) - Réal Marmen
(Liberal) - Suzanne Tremblay
(Bloc Québécois)
24057 – Roberval
- Jean-Pierre Boivin
(Liberal) - Raymond A. Brideau
(Canadian Alliance) - Michel Gauthier
(Bloc Québécois) - Alain Giguère
(N.D.P) - Marie-Christine Huot
(Progressive Conservative)
24058 – Rosemont–Petite-Patrie
- Bernard Bigras
(Bloc Québécois) - Marc Bissonnette
(Progressive Conservative) - Sébastien Chagnon-Jean
(Green Party) - Noémi Lo Pinto
(N.D.P) - Claude Messier
(Marijuana Party) - Etienne Morin
(Canadian Alliance) - Joanne Pritchard
(No Affiliation) - Dorothy Sauras
(Communist) - Claude Vigneault
(Liberal)
24059 – Témiscamingue
- Pierre Brien
(Bloc Québécois) - Roch Charron
(Liberal) - Sébastien Héroux
(Progressive Conservative) - Eric Larochelle
(Canadian Alliance) - Anik-Maude Morin
(N.D.P)
24060 – Rivière-des-Mille-Îles
- François Desrochers
(Canadian Alliance) - Robert Fragasso
(Liberal) - Jonathan Paquette
(Progressive Conservative) - Gilles-A. Perron
(Bloc Québécois) - Eric Squire
(Green Party) - Stephane Thinel
(N.D.P)
24061 – Saint-Bruno–Saint-Hubert
- Otmane Brixi
(Progressive Conservative) - Maryève Daigle
(Marijuana Party) - Marie Henretta
(N.D.P) - Claude Leblanc
(Liberal) - Pierrette Venne
(Bloc Québécois) - Jean Vézina
(Canadian Alliance)
24062 – Saint-Hyacinthe–Bagot
- Jacques Bousquet
(Canadian Alliance) - Rachel Dicaire
(N.D.P) - Michel Gaudette
(Liberal) - Yvan Loubier
(Bloc Québécois) - Frédéric Mantha
(Progressive Conservative)
24063 – Saint-Jean
- Claude Bachand
(Bloc Québécois) - Josée Coulombe
(Canadian Alliance) - Joseph Khoury
(Liberal) - Gérald L'Ecuyer
(Progressive Conservative) - Julien Patenaude
(N.D.P) - Marc St-Jean
(Marijuana Party)
24064 – Saint-Lambert
- Nic Leblanc
(Canadian Alliance) - Katherine Léveillé
(Marijuana Party) - Christian Picard
(Bloc Québécois) - Walter Stirling
(Progressive Conservative) - Yolande Thibeault
(Liberal)
24065 – Saint-Laurent–Cartierville
- Yves Beauregard
(Bloc Québécois) - Jean-Paul Bedard
(Marxist-Leninist) - Oscar Chavez
(Communist) - Stéphane Dion
(Liberal) - Ken Fernandez
(Canadian Action) - Piper Elizabeth Huggins
(N.D.P) - J. Pierre Rouleau
(Progressive Conservative) - Kaddis R. Sidaros
(Canadian Alliance)
24066 – Saint-Léonard–Saint-Michel
- Mostafa Ben Kirane
(Progressive Conservative) - Daniel Champagne
(Canadian Alliance) - Marcel Ferlatte
(Bloc Québécois) - Alfonso Gagliano
(Liberal) - Yves Le Seigle
(Marxist-Leninist) - Sara Mayo
(N.D.P) - Karina Néron
(Marijuana Party)
24067 – Saint-Maurice
- Sylvain Archambault
(Communist) - Pierre Blais
(Progressive Conservative) - Raymond Chase
(N.D.P) - Jean Chrétien
(Liberal) - François Marchand
(Bloc Québécois) - Jean-Guy Mercier
(Canadian Alliance)
24068 – Shefford
- Michel Benoit
(Bloc Québécois) - Audrey Castonguay
(Progressive Conservative) - Nicolas Cousineau
(Marijuana Party) - Elizabeth Morey
(N.D.P) - Diane St-Jacques
(Liberal) - Jean-Jacques Treyvaud
(Canadian Alliance)
24069 – Sherbrooke
- Joseph Adrien Serge Bourassa-Lacombe
(Independent) - Serge Cardin
(Bloc Québécois) - Daniel Jolicoeur
(Natural Law Party) - Eric L'Heureux
(Progressive Conservative) - Serge Lachapelle
(Marxist-Leninist) - Mark Quinlan
(Canadian Alliance) - Jean-François Rouleau
(Liberal) - Craig Wright
(N.D.P)
24070 – Terrebonne–Blainville
- Normand Beaudet
(N.D.P) - Diane Bourgeois
(Bloc Québécois) - Mélanie Gemme
(Progressive Conservative) - Pascale Levert
(Natural Law Party) - François-Hugues Liberge
(Liberal) - Guylaine St-Georges
(Canadian Alliance)
24071 – Trois-Rivières
- Alexandre Deschênes
(Marxist-Leninist) - Scott Healy
(Progressive Conservative) - David Horlock
(N.D.P) - Luc Legaré
(Canadian Alliance) - Denis Normandin
(Liberal) - Gilles Raymond
(Natural Law Party) - Yves Rocheleau
(Bloc Québécois)
24072 – Vaudreuil–Soulanges
- Éric Cimon
(Bloc Québécois) - Nick Discepola
(Liberal) - Dean Drysdale
(Canadian Alliance) - Shaun G. Lynch
(N.D.P) - Stratos Psarianos
(Progressive Conservative)
24073 – Verchères–Les-Patriotes
- Stéphane Bergeron
(Bloc Québécois) - Jonathan Bérubé
(Marijuana Party) - Charles Bussières
(N.D.P) - Stéphane Désilets
(Canadian Alliance) - Frédéric Grenier
(Progressive Conservative) - Mark Provencher
(Liberal)
24074 – Verdun–Saint-Henri–Saint-Paul–Pointe Saint-Charles
- Bernard Côté
(Progressive Conservative) - Lorraine Ann Craig
(Green Party) - Jacques Gendron
(Canadian Alliance) - Raymond Lavigne
(Liberal) - William Lorenson
(No Affiliation) - Matthew McLauchlin
(N.D.P) - Marc-André Roy
(Marijuana Party) - Bill Sloan
(Communist) - Pedro Utillano
(Bloc Québécois)
24075 – Westmount–Ville-Marie
- Saroj Bains
(Marxist-Leninist) - Willy Blomme
(N.D.P) - Patrice Caron
(Marijuana Party) - Felix Cotte
(Canadian Alliance) - Allen Faguy
(Natural Law Party) - Michel Laporte
(No Affiliation) - Bryan Price
(Progressive Conservative) - Lucienne Robillard
(Liberal) - Brian Sarwer-Foner
(Green Party) - Marcela Valdivia
(Bloc Québécois)