Secondary menu

List of Appointed Returning Officers Following the 2013 Representation Order

You will find below the list of appointed returning officers under the 2013 Representation Order. The list will be kept up-to-date as new returning officers are appointed. Blank cells for an electoral district indicate that the position is vacant and that the appointment process is taking place or will soon take place.

The first election to be run by these returning officers will be the next general election, set to take place in October 2015. All by-elections until then will be run by the current list of returning officers.

Newfoundland and Labrador
Electoral district Name of returning officer Appointment date
Avalon Mr. Dennis Brown Oct. 1, 2013
Bonavista–Burin–Trinity Mrs. Irene Joy Hodder Oct. 1, 2013
Coast of Bays–Central–Notre Dame Mrs. Winnie Roebothan Oct. 1, 2013
Labrador Mrs. Andrea Northcott Feb. 10, 2007
Long Range Mountains Mrs. Betty Waterman Oct. 1, 2013
St. John's East Mr. David Stone Oct. 1, 2013
St. John's South–Mount Pearl Mr. James Ryan Feb. 3, 2014

Back to top

Prince-Edward-Island
Electoral district Name of returning officer Appointment date
Cardigan Mrs. Mary Elizabeth Dyck Feb. 10, 2007
Charlottetown Mrs. Kay Atkinson Apr. 21, 2009
Egmont Mrs. Karen Gallant Feb. 10, 2007
Malpeque Mr. Ernie Stavert Feb. 10, 2007

Back to top

Nova Scotia
Electoral district Name of returning officer Appointment date
Cape Breton–Canso Mr. Norman Carmichael Oct. 1, 2013
Central Nova Mrs. Lottie Jean Stewart Oct. 1, 2013
Cumberland–Colchester Mrs. Darlene MacKay Oct. 1, 2013
Dartmouth–Cole Harbour Mr. Pat McCluskey Feb. 3, 2014
Halifax Mr. John MacManus Feb. 3, 2014
Halifax West Mr. John S. Loch Oct. 1, 2013
Kings–Hants Mr. Alfred McPherson Feb. 10, 2007
Sackville–Preston–Chezzetcook Mr. Glenn MacDougall Feb. 6, 2014
South Shore–St. Margarets Mr. Douglas Rideout Feb. 6, 2014
Sydney–Victoria Mr. Peter Bernard Mombourquette Feb. 10, 2007
West Nova Mrs. Rose-Aline Gawn Feb. 10, 2007

Back to top

New Brunswick
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Acadie–Bathurst Mr. Réjean Arseneault Oct. 1, 2013
Beauséjour Mr. Ola Drisdelle Jan. 10, 2014
Fredericton Mr. C. David Desjardins Oct. 1, 2013
Fundy Royal Mrs. Joanne Marie Nice Oct. 1, 2013
Madawaska–Restigouche Mr. Albert W. Martin Oct. 1, 2013
Miramichi–Grand Lake Mr. Norman W. Brown Oct. 1, 2013
Moncton–Riverview–Dieppe Ms. Donna Gauthier Jan. 10, 2014
New Brunswick Southwest Mr. W. Robert Brown Oct. 1, 2013
Saint John–Rothesay Mr. Fred Fuller Oct. 1, 2013
Tobique–Mactaquac Mr. J. Kevin Branswell Oct. 1, 2013

Back to top

Quebec
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Abitibi–Baie-James–Nunavik–Eeyou M. Kevin Cordeau Jun. 18, 2014
Abitibi–Témiscamingue Mr. Bertrand Trépanier Oct. 1, 2013
Ahuntsic-Cartierville Mr. Jean-Guy Théorêt Oct. 1, 2013
Alfred-Pellan Mr. Paul Breton Oct. 1, 2013
Argenteuil–La Petite-Nation Mrs. Marie Poirier Oct. 1, 2013
Avignon–La Mitis–Matane–Matapédia Mr. Bertrand Bernier Oct. 1, 2013
Beauce Ms. Lise Lefebvre Jan. 14, 2014
Beauport–Limoilou Mr. François Savard Oct. 1, 2013
Bécancour–Nicolet–Saurel Mr. Michel Longval Feb. 10, 2007
Bellechasse–Les Etchemins–Lévis Mr. Richard Poulin Feb. 28, 2014
Beloeil–Chambly Mr. Claude D. Fagnant Oct. 1, 2013
Berthier–Maskinongé Mr. Jean Provencher Oct. 1, 2013
Thérèse-De Blainville Mrs. Claire Lessard Oct. 1, 2013
Pierre-Boucher–Les Patriotes–Verchères Mrs. Francine Tardif-Martin Oct. 1, 2013
Bourassa Mr. Daniel Renaud Aug. 5, 2014
Brome–Missisquoi Mrs. Diane Prévost Oct. 1, 2013
Brossard–Saint-Lambert Mr. Gilles Ferlatte Oct. 1, 2013
Rimouski-Neigette–Témiscouata–Les Basques Mr. Jacques H. Roy Feb. 10, 2007
Charlesbourg–Haute-Saint-Charles Mr. Roy Ouellet Oct. 1, 2013
Beauport–Côte-de-Beaupré–Île d'Orléans–Charlevoix Mr. Gilles Bard Jan. 23, 2014
Châteauguay–Lacolle Mr. François Candau Jan. 17, 2014
Chicoutimi–Le Fjord Mr. Claude Gaudreault Oct. 1, 2013
Compton–Stanstead Mrs. Debra Martin Oct. 1, 2013
Dorval–Lachine–LaSalle Mr. Jean-Claude Ménard Oct. 1, 2013
Drummond Mrs. Andrée Desautels Feb. 10, 2007
Gaspésie–Les Îles-de-la-Madeleine Mr. Roy Whittom Oct. 1, 2013
Gatineau Mrs. Josée Dubois Oct. 1, 2013
Hochelaga Ms. Carole Beausoleil Versailles Feb. 3, 2014
Honoré-Mercier Mrs. Marguerite Sicari Oct. 1, 2013
Hull–Aylmer Mrs. Michelle Waters Oct. 1, 2013
Joliette Mr. Steven Lajeunesse Oct. 1, 2013
Jonquière Mr. Marc Pomerleau Jan. 23, 2014
La Pointe-de-l'Île Mr. Bernard Lauzon Oct. 1, 2013
La Prairie Mr. Claude Jolin Jan. 17, 2014
Lac-Saint-Jean Mr. Donald Hudon Oct. 23, 2014
Lac-Saint-Louis Mr. Robert Lister Jan. 17, 2014
LaSalle–Émard–Verdun Ms. Sylvie Gagnon Feb. 26, 2014
Laurentides–Labelle Mr. Claude Villeneuve Jan. 10, 2014
Laurier–Sainte-Marie Mr. Paul Haince Oct. 1, 2013
Laval–Les Îles Mrs. Jocelyne Lavoie Oct. 1, 2013
Longueuil–Charles-LeMoyne Mrs. Claire Levasseur Oct. 1, 2013
Lévis–Lotbinière Mr. Jean-Louis Leblond Oct. 1, 2013
Longueuil–Saint-Hubert Mrs. Anne-Denise Thomas Oct. 1, 2013
Louis-Hébert Mr. Richard Lavigne July 11, 2014
Louis-Saint-Laurent Mrs. Hélène Dion Oct. 1, 2013
Manicouagan M. Benoit Monger May 15, 2014
Mégantic–L'Érable Mr. Claude Nadeau Oct. 1, 2013
Mirabel Mr. André Savard Jan. 10, 2014
Montarville Mr. Fernand Couture Feb. 3, 2014
Montcalm Mr. Richard Kelso Jan. 17, 2014
Montmagny–L'Islet–Kamouraska–Rivière-du-Loup Mrs. Pierrette Couillard Jul. 16, 2007
Mount-Royal Ms. Claire Lemieux Jan. 17, 2014
Notre-Dame-de-Grâce–Westmount Mrs. Brigitte Stock Oct. 1, 2013
Outremont Mrs. Jane Renaud Oct. 1, 2013
Papineau Mr. Normand Lake Oct. 1, 2013
Pierrefonds–Dollard Mr. Madanlal (Tony) Vanvari Jan. 23, 2014
Pontiac Mr. Gaétan Lance Apr. 10, 2014
Portneuf–Jacques-Cartier Mr. Guillaume Donati Jan. 17, 2014
Québec Mr. André Crochetière Oct. 1, 2013
Repentigny Mr. Yves Brisson Oct. 1, 2013
Richmond–Arthabaska Mr. Jacques Alie Oct. 1, 2013
Rivière-des-Mille-Îles Ms. Lynda Daunais Jan. 14, 2014
Rivière-du-Nord Ms. Sylvie Moisan Jan. 14, 2014
Rosemont–La Petite-Patrie Mr. Alain de Lamirande Feb. 26, 2014
Marc-Aurèle-Fortin Mr. Michel Regimbald Oct. 1, 2013
Saint-Hyacinthe–Bagot Mrs. Suzie Guilmain Feb. 10, 2007
Saint-Jean Mr. Louis Richer Feb. 15, 2007
Saint-Laurent Mr. Pierre Croubalian Oct. 1, 2013
Saint-Léonard–Saint-Michel Mr. Antonio Iadeluca Oct. 1, 2013
Saint-Maurice–Champlain Mr. Gilles Leboeuf Oct. 1, 2013
Salaberry–Suroît Mr. Claude Leduc Oct. 1, 2013
Shefford Mr. Yvon Lessard Oct. 1, 2013
Sherbrooke Mr. Richard Dion Oct. 1, 2013
Vaudreuil–Soulanges Mrs. Nicole Lauzon Oct. 1, 2013
Terrebonne Mr. Claude Martel Nov. 26, 2013
Trois-Rivières Mr. André Levasseur Oct. 1, 2013
Ville-Marie–Le Sud-Ouest–Île-des-Sœurs Mr. Hubert Harel Oct. 1, 2013
Vimy Mr. André Brunelle Jan. 23, 2014

Back to top

Ontario
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Ajax Mr. Robert Cumberbatch Oct. 1, 2013
Algoma–Manitoulin–Kapuskasing Mr. Raymond Racine Oct. 1, 2013
Aurora–Oak Ridges–Richmond Hill Mr. Colin Pettit Oct. 1, 2013
Barrie–Innisfil Mr. Dennis Chronopoulos Jan. 10, 2014
Barrie–Springwater–Oro-Medonte Mrs. Maura I. Bolger Oct. 1, 2013
Bay of Quinte Mr. Larry Zadow Oct. 1, 2013
Beaches–East York Mr. Jeff Paulin Mar. 16, 2007
Brampton Centre Mrs. Janice A. Barber Oct. 1, 2013
Brampton East Mr. Bridge Ramdewar Oct. 1, 2013
Brampton North Mr. Paul McMorrow Feb. 3, 2014
Brampton South Mr. John Holman Oct. 1, 2013
Brampton West Mr. Shashikant Nayak Apr. 10, 2014
Brantford–Brant Mrs. Paula Carter Oct. 1, 2013
Bruce–Grey–Owen Sound Mr. Robert Droine Mar. 16, 2007
Burlington Ms. Patricia Barr Jan. 10, 2014
Cambridge Mrs. Mary O'Connor Oct. 1, 2013
Chatham-Kent–Leamington Mr. George Guy Taylor Oct. 1, 2013
Davenport Mr. Marko Banjavcic Feb. 10, 2007
Don Valley East Mrs. Urma Ellis Oct. 1, 2013
Don Valley North Mr. Maxwell Berdowski Jan. 23, 2014
Don Valley West Mr. Nasir Addetia Oct. 1, 2013
Dufferin–Caledon Mr. William Lynch Feb. 10, 2007
Durham Mr. Ralph Werry Jan. 10, 2014
Eglinton–Lawrence Mrs. Lorraine Reid Feb. 16, 2007
Elgin–Middlesex–London Mrs. Carrie Snyders Oct. 1, 2013
Essex Mrs. Margaret Woltz Oct. 1, 2013
Etobicoke Centre Mr. Allan Sperling Oct. 1, 2013
Etobicoke–Lakeshore Mr. Larry A. Faseruk Oct. 1, 2013
Etobicoke North Mrs. Carole A. Murphy Oct. 1, 2013
Flamborough–Glanbrook Mr. Al Croxall Oct. 1, 2013
Glengarry–Prescott–Russell Mrs. Murielle T. Lanthier Oct. 1, 2013
Guelph Mrs. Anne Mr. Budra Feb. 10, 2007
Haldimand–Norfolk Mr. Robert Foster Oct. 1, 2013
Haliburton–Kawartha Lakes–Brock Mr. Jerry J. Ford Oct. 1, 2013
Hamilton Centre Mr. Thomas Wang May 2, 2014
Hamilton East–Stoney Creek Mrs. Ruth Anne Martin Oct. 1, 2013
Hamilton Mountain Mr. Patrick Lachapelle Jan. 10, 2014
Hamilton West–Ancaster–Dundas Mr. James Robert Winn Oct. 1, 2013
Hastings–Lennox and Addington Mrs. Caroline Mr. McMillan Oct. 1, 2013
Huron–Bruce Mr. Graeme Craig Feb. 10, 2007
Kanata–Carleton Mr. Keith Anatol Jan. 17, 2014
Kenora Mr. Paul Duggan Jan. 10, 2014
King–Vaughan Mrs. Jill Ann Medley Oct. 1, 2013
Kingston and the Islands Mrs. Marie-Therese Large Oct. 1, 2013
Kitchener Centre Ms. Patricia Lepage Jan. 10, 2014
Kitchener–Conestoga Mrs. Carolyn S. Hertzberger Oct. 1, 2013
Kitchener South–Hespeler Ms. Grace Loney Jan. 14, 2014
Lambton–Kent–Middlesex Ms. Liisa Buren Jan. 17, 2014
Lanark–Frontenac–Kingston Mr. Wayne Johnson Jan. 17, 2014
Leeds–Grenville–Thousand Islands and Rideau Lakes Mrs. Barbara Mr. Mills Feb. 10, 2007
London–Fanshawe Mrs. Brenda Telfer Oct. 1, 2013
London North Centre Mr. Douglas William Glover Oct. 1, 2013
London West Mrs. Karen Mazereeuw Oct. 1, 2013
Markham–Stouffville Mr. Barry Wilson Feb. 6, 2014
Markham–Thornhill Ms. Darlene Macartney May 27, 2014
Markham–Unionville Mrs. Janet Maureen Koidis Oct. 1, 2013
Milton Ms. Carol Dougherty Jan. 10, 2014
Mississauga Centre Mr. John Stuart Heenan Oct. 1, 2013
Mississauga East–Cooksville Mr. David George Oct. 1, 2013
Mississauga–Erin Mills Mr. Christopher Norman Feb. 3, 2014
Mississauga–Lakeshore Mrs. Fran Doda Oct. 1, 2013
Mississauga–Malton Mr. Vijay Kumar Ramadorai Feb. 3, 2014
Mississauga–Streetsville Mr. Arafat Arafat Oct. 1, 2013
Nepean Ms. Patricia DiMillo Jan. 17, 2014
Newmarket–Aurora Mrs. Alice Keenan Oct. 1, 2013
Niagara Centre Mr. Bob Diakow Jan. 10, 2014
Niagara Falls Mrs. Kathleen J. Quiquero Feb. 16, 2007
Niagara West Mr. Robert Ciarlo (*) July 11, 2014
Nickel Belt Mrs. Carmen Brouillard Oct. 1, 2013
Nipissing–Timiskaming Mr. James Mallory Oct. 1, 2013
Northumberland–Peterborough South Mrs. Kathleen Duffy Oct. 1, 2013
Oakville Mr. Surinder K. Sharma Feb. 10, 2007
Oakville North–Burlington Mrs. Diane Lindsey Oct. 1, 2013
Oshawa Mr. Kenneth Charles Houston Oct. 1, 2013
Ottawa Centre Mrs. Gail Lynch Oct. 1, 2013
Orléans Mr. Serge Tanguay (*) July 11, 2014
Ottawa South Ms. Eileen Raven Jan. 10, 2014
Ottawa–Vanier Mrs. Rachel L. Crête Oct. 1, 2013
Ottawa West–Nepean Mr. Arnold Finkelstein Oct. 1, 2013
Oxford Mrs. Audrey E. Schultz Oct. 1, 2013
Parkdale–High Park Mrs. Marika Huska Oct. 26, 2009
Parry Sound–Muskoka Mrs. Kim Bordeleau Mar. 1, 2008
Perth–Wellington Ms. Patricia Ranney Jan. 17, 2014
Peterborough–Kawartha Mr. Rod Manley May 20, 2014
Pickering–Uxbridge Mr. Joseph Birungi Oct. 1, 2013
Renfrew–Nipissing–Pembroke Mr. Robert Rantz Jul. 3, 2007
Richmond Hill Mrs. Sharon Louise Rossi Oct. 1, 2013
Carleton Mr. Paul Drover May 21, 2014
St. Catharines Mr. Joseph Henriques Jun. 11, 2014
Toronto–St. Paul's Ms. Kelly Walters Feb. 6, 2014
Sarnia–Lambton Mr. Paul Rennie Feb. 3, 2014
Sault Ste. Marie Mr. Allan K. Hackett Oct. 1, 2013
Scarborough–Agincourt Mr. Mehboob Jadavji Sept. 26, 2014
Scarborough Centre Mr. Brian Terence Reid Oct. 1, 2013
Scarborough–Guildwood Mr. Denis Neill Frazer Oct. 1, 2013
Scarborough North Ms. Hebe Ong-Lim Mar. 27, 2014
Scarborough–Rouge Park Mr. Michael Pinto Jan. 10, 2014
Scarborough Southwest Ms. Susan Langdon Jan. 10, 2014
Simcoe–Grey Mr. Ralph Sneyd Oct. 1, 2013
Simcoe North Mr. Ron Walker Oct. 1, 2013
Spadina–Fort York Ms. Carol Auld Jan. 23, 2014
Stormont–Dundas–South Glengarry Ms. Kimberley Kubeck Jan. 17, 2014
Sudbury Mrs. Ellen Kerr Oct. 1, 2013
Thornhill Mr. Seymour Stein Oct. 1, 2013
Thunder Bay–Rainy River Mr. Thompson George McCuaig Oct. 1, 2013
Thunder Bay–Superior North Mr. William Earl Everitt Oct. 1, 2013
Timmins–James Bay Mrs. Denise Labelle Oct. 1, 2013
Toronto Centre Mr. Brian Gerrior Jun. 16, 2014
Toronto–Danforth Ms. Diane Stevenson Feb. 6, 2014
University–Rosedale Mrs. Lesley Singer Oct. 1, 2013
Vaughan–Woodbridge Mr. Ralph Canale Feb. 3, 2014
Waterloo Mr. Henry William Schmidt Oct. 1, 2013
Wellington–Halton Hills Mr. Joseph Wayne Kuglin Feb. 10, 2007
Whitby Mr. Wm. J. Paul Jones Jan. 10, 2014
Willowdale Mrs. May Lynne Fong Oct. 1, 2013
Windsor–Tecumseh Mr. Mark Moore Oct. 1, 2013
Windsor West Mr. Thomas William Lynd Oct. 1, 2013
York Centre Mrs. Cathy Martin Oct. 1, 2013
York–Simcoe Mrs. Nina Willcocks Oct. 1, 2013
York South–Weston Mrs. Ella Jackson Feb. 10, 2007
Humber River–Black Creek Mrs. Elaine Ewers-Baptiste Oct. 25, 2010

Back to top

Manitoba
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Brandon–Souris Ms. Joni Swidnicki Mar. 12, 2014
Charleswood–St. James–Assiniboia–Headingley Ms. Sherri Vanderstel Jan. 23, 2014
Churchill–Keewatinook Aski Mrs. Hazel Lorraine Hyde Oct. 1, 2013
Dauphin–Swan River–Neepawa Mr. Ron Clement Oct. 1, 2013
Elmwood–Transcona Mrs. Laurel A. Dupont Oct. 1, 2013
Kildonan–St. Paul Ms. Donna Ghidoni Feb. 6, 2014
Portage–Lisgar Mr. Georges Cormier Mar. 19, 2014
Provencher Mrs. Brigitte Giesbrecht Oct. 1, 2013
Saint Boniface–Saint Vital Mr. Tayeb Meridji Oct. 1, 2013
Selkirk–Interlake–Eastman Mrs. Gayle Halliwell Oct. 1, 2013
Winnipeg Centre Ms. Jo-Anne Doty Jan. 17, 2014
Winnipeg North Mrs. Erlinda Mr. Dionisio Oct. 1, 2013
Winnipeg South Mrs. Lori Gray Oct. 1, 2013
Winnipeg South Centre Mrs. Johanna Gail Denesiuk Oct. 1, 2013

Back to top

Saskatchewan
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Battlefords–Lloydminster Mrs. Patricia Dawn Janko Oct. 1, 2013
Cypress Hills–Grasslands Ms. Helen Arnold Jan. 14, 2014
Desnethé–Missinippi–Churchill River Ms. Tracy Tinker Jan. 17, 2014
Carlton Trail–Eagle Creek Ms. Linda Dykes Jan. 10, 2014
Moose Jaw–Lake Centre–Lanigan Mr. Yves Bourdeau Oct. 1, 2013
Prince Albert Mr. Barry Walter Hollick Oct. 1, 2013
Regina–Lewvan Ms. Kelly Richter Jan. 10, 2014
Regina–Qu'Appelle Mrs. Marlene Rose Robins Oct. 1, 2013
Regina–Wascana Mr. Ian Laidlaw Mar. 19, 2014
Saskatoon–Grasswood    
Saskatoon–University Mr. Marvin William Dutton Nov. 26, 2013
Saskatoon West Mrs. Dianne C. Zimmerman Oct. 1, 2013
Souris–Moose Mountain Ms. Margaret Tuchscherer Jan. 10, 2014
Yorkton–Melville Mrs. Cynthia Catherine Kachur Oct. 1, 2013

Back to top

Alberta
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Banff–Airdrie Mrs. Loren Dawn Braat Oct. 1, 2013
Battle River–Crowfoot Mr. Clarence Kerry Grettum Nov. 26, 2013
Bow River Ms. Daphne Anstey-Martin Mar. 17, 2014
Calgary Centre Mr. Kevin Allen Jan. 10, 2014
Calgary Confederation Mr. Dave Drader Oct. 1, 2013
Calgary Forest Lawn Mrs. Nora O'Connell Oct. 1, 2013
Calgary Heritage Mr. Melvin Hansen Oct. 1, 2013
Calgary Midnapore Mrs. Cheryl Schuett Oct. 1, 2013
Calgary Nose Hill Ms. Merilyn O’Bryan Jan. 10, 2014
Calgary Rocky Ridge Dr. Murray Young Jan. 23, 2014
Calgary Shepard Ms. Michelle Groff Mar. 17, 2014
Calgary Signal Hill Mr. Curtis Lawson Jan. 10, 2014
Calgary Skyview Ms. Naushmeen Karbani Apr. 4, 2014
Edmonton Centre Mr. David Starko Oct. 1, 2013
Edmonton Griesbach Mr. Will Chmilar Jan. 17, 2014
Edmonton Manning Ms. Benedicta Pui Mar. 12, 2014
Edmonton Mill Woods Mrs. Donna Ruth Wilson Oct. 1, 2013
Edmonton Riverbend Mr. Earl Nent Oct. 1, 2013
Edmonton Strathcona Mr. John L. Edey Jan. 23, 2014
Edmonton West Mr. Brian Miller Jan. 14, 2014
Edmonton–Wetaskiwin Mr. Ward Baskett Feb. 19, 2014
Foothills Ms. JoAnn Partaker Feb. 19, 2014
Fort McMurray–Cold Lake Ms. Marlene Garand Oct. 7, 2014
Grande Prairie–Mackenzie Mrs. Rachelle Filippelli Oct. 1, 2013
Lakeland Mr. Terry Mulvey Feb. 26, 2014
Lethbridge Mrs. Arleen E. Albiez Oct. 1, 2013
Medicine Hat–Cardston–Warner Mrs. Mary Ulbricht Oct. 1, 2013
Peace River–Westlock Mrs. Phyllis MacDougall Oct. 1, 2013
Red Deer–Mountain View Mr. Wayne A. Hutmacher Oct. 1, 2013
Red Deer–Lacombe Ms. Michelle Eadie Feb. 26, 2014
St. Albert–Edmonton Mr. William Wright Oct. 1, 2013
Sherwood Park–Fort Saskatchewan Mr. James Arthur Retallack Oct. 1, 2013
Sturgeon River–Parkland Mr. Remi Boisvert Oct. 1, 2013
Yellowhead Mrs. Norma E. Fahl Oct. 1, 2013

Back to top

British Columbia
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Abbotsford Mr. Phillip Dodd Jan. 17, 2014
Burnaby North–Seymour Mrs. Vicki Louise Bradbury Oct. 1, 2013
Burnaby South Mrs. Vivian T. Price Oct. 1, 2013
Cariboo–Prince George Mrs. Lorraine Grant Oct. 1, 2013
Central Okanagan–Similkameen–Nicola Mr. Basil Skodyn Oct. 1, 2013
Chilliwack–Hope Mr. Rodney Rockliff Oct. 1, 2013
Cloverdale–Langley City Mr. Patrick Lucier Oct. 1, 2013
Coquitlam–Port Coquitlam Mr. Bill Wong Feb. 3, 2014
Courtenay–Alberni Mrs. Ann L. Chandler Oct. 1, 2013
Cowichan–Malahat–Langford Ms. Cassandra McClarnon Feb. 3, 2014
Delta Mr. Ronald Philip Feb. 3, 2014
Fleetwood–Port Kells Mr. John Wadley Feb. 6, 2014
Kamloops–Thompson–Cariboo Mrs. Nancy Plett Oct. 1, 2013
Kelowna–Lake Country Mrs. Wendy Creelman Oct. 1, 2013
Kootenay–Columbia Mr. Robert L. Switzer Oct. 1, 2013
Langley–Aldergrove Mrs. Cathy Li Feb. 13, 2014
Mission–Matsqui–Fraser Canyon Ms. Kathy Kopan Jan. 23, 2014
Nanaimo–Ladysmith Mr. Donald Arthur Oliver Oct. 1, 2013
New Westminster–Burnaby Mr. Raymond Wilson Feb. 3, 2014
North Okanagan–Shuswap Mrs. Sharon G. Morrison Oct. 1, 2013
North Vancouver Ms. Tami Reilly Feb. 3, 2014
Pitt Meadows–Maple Ridge Mr. Ronald H. Climenhaga Oct. 1, 2013
Port Moody–Coquitlam Mr. Leslie Neil Budd Oct. 1, 2013
Prince George–Peace River–Northern Rockies Mr. John Simkins Jan. 23, 2014
Richmond Centre Mr. Albert Yan Wei Oct. 1, 2013
Esquimalt–Saanich–Sooke Mrs. Kerry Fedosenko Oct. 1, 2013
Saanich–Gulf Islands Mrs. Donna Davidson Oct. 1, 2013
Skeena–Bulkley Valley Mr. Warren Wilson Feb. 3, 2014
South Okanagan–West Kootenay Ms. Roberta Post Feb. 3, 2014
South Surrey–White Rock Mr. Bryce Dudley Oct. 1, 2013
Steveston–Richmond East Mrs. Ruth Little Oct. 1, 2013
Surrey Centre Mr. Roddy McRae Feb. 3, 2014
Surrey–Newton Mr. William Edward Nunas (*) July 11, 2014
Vancouver Centre Mr. Doug Cameron Oct. 1, 2013
Vancouver East Mr. Peter Hamilton Walton Feb. 10, 2007
Vancouver Granville Ms. Maria Cavezza Feb. 3, 2014
North Island–Powell River Mr. Alexander Bruce Gordon Oct. 1, 2013
Vancouver Kingsway Mrs. Frankie Kirby Oct. 1, 2013
Vancouver Quadra Mrs. Ulrike Radermacher Oct. 1, 2013
Vancouver South Mrs. Rizwana Jiwa Oct. 1, 2013
Victoria Ms. Alison Ducharme Feb. 3, 2014
West Vancouver–Sunshine Coast–Sea to Sky Country Mr. Charles Jeffery Oct. 1, 2013

Back to top

Yukon
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Yukon Ms. Susan J. Edelman Feb. 15, 2007

Back to top

Northwest Territories
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Northwest Territories    

Back to top

Nunavut
Electoral District Name of Returning Officer Appointment Date
Nunavut Mr. Isaac Omole May 27, 2014

Back to top