h4 { font-weight:normal;} .vtop { vertical-align:top; } .vmiddle { vertical-align:middle; }
Secondary menu

By-elections November 9, 2009 – Official Voting Results


Synopsis of the official voting results

Note to the reader

Electors on the lists

For the November 9, 2009, by-elections, the final lists of electors, established after election day under section 109 of the Canada Elections Act, included:

*For Canadian electors temporarily residing outside Canada, the address for voting purposes is one of the following:

**For incarcerated electors, the address for voting purposes is the first of the following places known to the elector:

Voting under the Special Voting Rules

The Special Voting Rules allow voting by special ballot, by mail or in person, at the local Elections Canada office. If electors are away from their electoral districts, they can also register to vote with Elections Canada in Ottawa. Official voting results under the Special Voting Rules are broken down into two groups.

Under Group 1, we report results of votes cast by the following categories of electors:

Under Group 2, we report results of votes cast by the following categories of electors:

Rounding of figures

Because the figures given in the tables in this report were rounded, there may be some discrepancies in the totals.

Short forms of political affiliations used in this report

Bloc Québécois
Bloc Québécois

Christian Heritage Party
Christian Heritage Party of Canada

Conservative
Conservative Party of Canada

Green Party
Green Party of Canada

Liberal
Liberal Party of Canada

Marxist-Leninist
Marxist-Leninist Party of Canada

neorhino.ca
neorhino.ca

NDP-New Democratic Party
New Democratic Party


Table 3
Number of electors and polling stations


Electoral district Population* Electors on the final lists Ordinary
polling stations
Advance polling stations Total polling stations
Stationary Mobile
Cumberland–Colchester–Musquodoboit Valley
87,895
68,304
215
11
17
243
Hochelaga
100,915
78,801
201
6
10
217
Montmagny–L'Islet–Kamouraska–Rivière-du-Loup
97,492
77,877
226
15
14
255
New Westminster–Coquitlam
111,231
81,903
204
7
12
223

*Based on 2006 Census of Population, Statistics Canada. Includes Canadian and non-Canadian citizens of all ages.

Table 4
Number of ballots cast and voter turnout


Electoral district Population* Electors
on the final lists
Valid ballots Rejected ballots Total
ballots cast
Percentage of voter turnout
Cumberland–Colchester–Musquodoboit Valley
87,895
68,304
24,361
97
24,458
35.8
Hochelaga
100,915
78,801
17,569
264
17,833
22.6
Montmagny–L'Islet–Kamouraska–Rivière-du-Loup
97,492
77,877
28,502
264
28,766
36.9
New Westminster–Coquitlam
111,231
81,903
24,476
65
24,541
30.0

*Based on 2006 Census of Population, Statistics Canada. Includes Canadian and non-Canadian citizens of all ages.

Table 5
List of candidates and individual results


Electoral district Candidate and affiliation Place of residence Occupation Votes obtained Percentage of valid votes
Cumberland–Colchester–Musquodoboit Valley Scott Armstrong
(Conservative Party of Canada)
Truro Educator
11,167
45.8
Mark Austin
(New Democratic Party)
Old Barns Sustainability Consultant
6,267
25.7
Jim Burrows
(Liberal Party of Canada)
Green Oaks Dairy Farmer
5,193
21.3
Jason Blanch
(Green Party of Canada)
Amherst Environmental Educator
807
3.3
Jim Hnatiuk
(Christian Heritage Party of Canada)
Enfield Naval Electronics Technician
778
3.2
Kate Graves
(Independent)
Truro Human Ecologist
149
0.6
Hochelaga Daniel Paillé
(Bloc Québécois)
Montréal Professor
8,989
51.2
Jean–Claude Rocheleau
(New Democratic Party)
Montréal Procedure Technician
3,444
19.6
Robert David
(Liberal Party of Canada)
Mont-Royal Professor
2,519
14.3
Stéphanie Cloutier
(Conservative Party of Canada)
Montréal Director of Production
1,768
10.1
Christine Lebel
(Green Party of Canada)
Montréal Plumber
572
3.3
Gabrielle Anctil
(neorhino.ca)
Montréal Shepherd
129
0.7
Christine Dandenault
(Marxist–Leninist Party of Canada)
Montréal Secretary
79
0.4
John Turmel
(Independent)
Brantford Banking Systems Engineer
69
0.4
Montmagny–L'Islet–Kamouraska–Rivière-du-Loup Bernard Généreux
(Conservative Party of Canada)
La Pocatière Entrepreneur
12,162
42.7
Nancy Gagnon
(Bloc Québécois)
Rivière-du-Loup Parliamentary Assistant
10,737
37.7
Marcel Catellier
(Liberal Party of Canada)
Cap-Saint-Ignace Municipal Officer
3,768
13.2
François Lapointe
(New Democratic Party)
L'Islet Project Officer
1,363
4.8
Charles A. Marois
(Green Party of Canada)
Saint-André Organic Producer
472
1.7
New Westminster–Coquitlam Fin Donnelly
(New Democratic Party)
Coquitlam Executive Director
12,171
49.7
Diana Dilworth
(Conservative Party of Canada)
Port Moody City Councillor
8,730
35.7
Ken Beck Lee
(Liberal Party of Canada)
New Westminster Professional Engineer
2,528
10.3
Rebecca Helps
(Green Party of Canada)
Port Moody Business Consultant
1,047
4.3


Poll-by-poll results

Note: The poll-by-poll results files posted on February 18, 2010, were changed slightly on February 25 to account for a correction to the number of electors on the lists for Special Voting Rules Group 1. None of the associated corrections affect the vote counts or percentages received by candidates or political parties.