Secondary menu
Final List of Confirmed Candidates for the 41st General Election
ALBERTA
48001 – Fort McMurray–Athabasca (4)
- Asterisk, Jule (Green Party)
- Jean, Brian (Conservative)
- Wilting, Berend (NDP-New Democratic Party)
- Young, Karen (Liberal)
48002 – Calgary East (5)
- Brown, Al (NDP-New Democratic Party)
- Devine, Jason (Communist)
- Milton, Scott W. (Green Party)
- Obhrai, Deepak (Conservative)
- Petrunic, Josipa (Liberal)
48003 – Calgary Centre-North (5)
- Askin, Peggy (Marxist-Leninist)
- MacIntosh, Heather (Green Party)
- Randall, Stephen James (Liberal)
- Rempel, Michelle (Conservative)
- Vargis, Paul (NDP-New Democratic Party)
48004 – Calgary Northeast (5)
- Blanchard, Daniel (Marxist-Leninist)
- Brown-Eckersley, Sheila (Green Party)
- Shory, Devinder (Conservative)
- Singh, Colette (NDP-New Democratic Party)
- Stewart, Cam (Liberal)
48005 – Calgary–Nose Hill (4)
- Ablonczy, Diane (Conservative)
- Anderson, Collin (NDP-New Democratic Party)
- Hajj, Tony (Green Party)
- McLeod, Margaret (Liberal)
48006 – Calgary Centre (4)
- Hamilton, William (Green Party)
- Montgomery, Donna Marlis (NDP-New Democratic Party)
- Pollock, Jennifer (Liberal)
- Richardson, Lee (Conservative)
48007 – Calgary Southeast (6)
- Fromm, Paul (WBP)
- Grochowski, Antoni (Independent)
- Kenney, Jason (Conservative)
- MacPhee, Brian N. (Liberal)
- Oates, Kirk (NDP-New Democratic Party)
- Spencer, Brett (Green Party)
48008 – Calgary Southwest (5)
- Christie, Kelly (Green Party)
- Harper, Stephen J (Conservative)
- Heather, Larry R. (Independent)
- Heffernan, Holly (NDP-New Democratic Party)
- Lamontagne, Marlene (Liberal)
48009 – Calgary West (5)
- Anders, Robert (Conservative)
- Kinch, Janice (Liberal)
- Knowles, Shawna (NDP-New Democratic Party)
- Vachon, André (Marxist-Leninist)
- Wagner, Anna Lisa (Green Party)
48010 – Crowfoot (6)
- Groenendijk, Gerard (CHP Canada)
- Harb, Omar (Liberal)
- Parker, Ellen (NDP-New Democratic Party)
- Schellenberg, Konrad (Green Party)
- Sorenson, Kevin A (Conservative)
- Turner, John C. (Independent)
48011 – Edmonton–Mill Woods–Beaumont (6)
- Bailey, Nadine (NDP-New Democratic Party)
- Baxter, Christa (Green Party)
- Butler, Mike (Liberal)
- Lake, Mike (Conservative)
- Rankin, Naomi (Communist)
- Schaffrick, Brent (Pirate Party)
48012 – Edmonton Centre (6)
- Cardinal, Lewis (NDP-New Democratic Party)
- Hawn, Laurie (Conservative)
- MacDonald, Mary (Liberal)
- Morton, Peggy (Marxist-Leninist)
- Parker, David James (Green Party)
- Paulson, Mikkel (Pirate Party)
48013 – Edmonton East (4)
- Capnerhurst, Trey (Green Party)
- Goldring, Peter (Conservative)
- Martin, Ray (NDP-New Democratic Party)
- Ruda, Shafik (Liberal)
48014 – Edmonton–Leduc (4)
- Fahlman, Richard (Liberal)
- Kennedy, Valerie (Green Party)
- Medvedev, Artem (NDP-New Democratic Party)
- Rajotte, James (Conservative)
48015 – Edmonton–St. Albert (4)
- Johnston, Peter (Green Party)
- LaBelle, Brian (NDP-New Democratic Party)
- Rathgeber, Brent (Conservative)
- Taron, Kevin (Liberal)
48016 – Edmonton–Sherwood Park (6)
- Ford, James (Independent)
- Scott, Mike (NDP-New Democratic Party)
- St. Laurent, Paul (WBP)
- Szostak, Rick (Liberal)
- Uppal, Tim (Conservative)
- Vallee, Chris (Green Party)
48017 – Edmonton–Spruce Grove (4)
- Ambrose, Rona (Conservative)
- Austin, Chris (Liberal)
- Chaulk-Stokes, Catherine (NDP-New Democratic Party)
- Lund, Joshua (Green Party)
48018 – Edmonton–Strathcona (7)
- Duncan, Linda (NDP-New Democratic Party)
- Fehr, Andrew (Green Party)
- Hastman, Ryan (Conservative)
- Hunter, Kevan (Marxist-Leninist)
- Murphy, Kyle (Independent)
- Sinclair, Matthew (Liberal)
- White, Christopher (Independent)
48019 – Lethbridge (5)
- Bartlett, Cailin (Green Party)
- Capp, Geoffrey (CHP Canada)
- Cormican, Michael (Liberal)
- Hillyer, Jim (Conservative)
- Sandilands, Mark (NDP-New Democratic Party)
48020 – Macleod (6)
- Carrigan, Brad (PC Party)
- Giles, Janine (NDP-New Democratic Party)
- Hankel, Nicole (Liberal)
- Menzies, Ted (Conservative)
- Nagy, Attila (Green Party)
- Slingerland, Marc (CHP Canada)
48021 – Medicine Hat (5)
- Boucher, Norm (Liberal)
- Murray, Graham (Green Party)
- Payne, LaVar (Conservative)
- Perrier, Dennis (NDP-New Democratic Party)
- VandeStroet, Frans (CHP Canada)
48022 – Peace River (6)
- Eckstrom, Donovan (Rhinoceros)
- Ganton, Corina (Liberal)
- Kamieniecki, Wayne John (Green Party)
- Toews, Russ (Independent)
- Villebrun, Jennifer (NDP-New Democratic Party)
- Warkentin, Chris (Conservative)
48023 – Red Deer (4)
- Dreeshen, Earl (Conservative)
- Lineker, Andrew (Liberal)
- Sisson, Mason Connor Woodruff (Green Party)
- Somerville, Stuart (NDP-New Democratic Party)
48024 – Vegreville–Wainwright (5)
- Benoit, Leon (Conservative)
- Munsey, William (Green Party)
- Sokalski, Matthew (CHP Canada)
- Stone, Ray A (NDP-New Democratic Party)
- Williams, Ron (Liberal)
48025 – Westlock–St. Paul (4)
- Fox, Rob (Liberal)
- Grant, Lisa (Green Party)
- Henderson, Lyndsey Ellen (NDP-New Democratic Party)
- Storseth, Brian (Conservative)
48026 – Wetaskiwin (4)
- Anderson, Christopher (Liberal)
- Calkins, Blaine (Conservative)
- Johnston, Robert (Green Party)
- Robson, Tim (NDP-New Democratic Party)
48027 – Wild Rose (5)
- Horvath, Jeff (NDP-New Democratic Party)
- MacDonald, Mike (Green Party)
- Reilly, John Douglas (Liberal)
- Richards, Blake (Conservative)
- Vanden Broek, Randy (CHP Canada)
48028 – Yellowhead (6)
- Brade, Melissa (CAP)
- Merrifield, Rob (Conservative)
- Schaefer, Monika (Green Party)
- Siezmagraff, Zack (Liberal)
- Strydhorst, Jacob (CHP Canada)
- Wells, Mark (NDP-New Democratic Party)