Complete list of confirmed candidates by province and territory
Newfoundland ·
Prince
Edward Island · Nova
Scotia · New
Brunswick · Quebec
Ontario ·
Manitoba ·
Saskatchewan ·
Alberta ·
British
Columbia
Yukon ·
Northwest
Territories · Nunavut
46001 – Brandon–Souris
- Colin G. Atkins
(No Affiliation) - Errol Black
(N.D.P) - Rick Borotsik
(Progressive Conservative) - Lisa Gallagher
(Communist) - Gary Nestibo
(Canadian Alliance) - Dick Scott
(Liberal)
46002 – Charleswood St. James–Assiniboia
- Greg Crowe
(Communist) - John Harvard
(Liberal) - Cyril McFate
(Canadian Alliance) - Dennis Kshyk
(N.D.P) - Curtis Moore
(Progressive Conservative)
46003 – Churchill
- Bev Desjarlais
(N.D.P) - Elijah Harper
(Liberal) - Doreen Murray
(Progressive Conservative) - Jason Shaw
(Canadian Alliance)
46004 – Dauphin–Swan River
- Jane Dawson
(Liberal) - Terry Drul
(Canadian Action) - Keith Eliasson
(Progressive Conservative) - Wayne Kines
(N.D.P) - Inky Mark
(Canadian Alliance) - Iris Yawney
(No Affiliation)
46005 – Portage–Lisgar
- Diane Beresford
(N.D.P) - Gerry J.E Gebler
(Liberal) - E. Jake Hoeppner
(Independent) - Morley McDonald
(Progressive Conservative) - Brian William Pallister
(Canadian Alliance)
46006 – Provencher
- Henry C. Dyck
(Progressive Conservative) - Peter Hiebert
(N.D.P) - David Iftody
(Liberal) - Vic Toews
(Canadian Alliance)
46007 – Saint Boniface
- Joyce M. Chilton
(Canadian Alliance) - Ronald J. Duhamel
(Liberal) - John Parry
(N.D.P) - Mike Reilly
(Progressive Conservative)
46008 – Selkirk–Interlake
- Kathy Arnason
(Liberal) - Anthony Barendregt
(No Affiliation) - Tom Goodman
(Progressive Conservative) - Howard Hilstrom
(Canadian Alliance) - Paul Pododworny
(N.D.P)
46009 – Winnipeg North Centre
- Darrell Rankin
(Communist) - Mary Richard
(Liberal) - Myron Troniak
(Progressive Conservative) - Judy Wasylycia-Leis
(N.D.P)
46010 – Winnipeg Centre
- Michel Allard
(Progressive Conservative) - Harold Dyck
(Communist) - Kevin Lamoureux
(Liberal) - Mikel Magnusson
(Green Party) - Pat Martin
(N.D.P) - Reg Smith
(Canadian Alliance)
46011 – Winnipeg South
- Reg Alcock
(Liberal) - Bill Hancock
(Canadian Alliance) - Geoffrey Lambert
(Progressive Conservative) - Duane Nicol
(N.D.P) - Didz Zuzens
(Independent)
46012 – Winnipeg South Centre
- David Allison
(Communist) - James Allum
(N.D.P) - Chris Buors
(Marijuana Party) - Betty Granger
(Canadian Alliance) - Anita Neville
(Liberal) - David Newman
(Progressive Conservative) - Magnus Thompson
(Canadian Action)
46013 – Winnipeg North–St. Paul
- Cynthia Cooke
(Canadian Action) - Rey D. Pagtakhan
(Liberal) - Georgina Rhéaume
(Green Party) - Paul Sidon
(Communist) - Trevor Sprague
(Canadian Alliance) - Eric Truijen
(No Affiliation) - Dave Vust
(Progressive Conservative) - Roman Yereniuk
(N.D.P)
46014 – Winnipeg–Transcona
- Bill Blaikie
(N.D.P) - Chris Brewer
(Progressive Conservative) - Bret Dobbin
(Liberal) - Theresa Ducharme
(Independent) - James Hogaboam
(Communist) - C. David Nickarz
(Green Party) - Shawn Rattai
(Canadian Alliance) - Robert Scott
(No Affiliation)