Final List of Confirmed Candidates for the 39th General Election
Newfoundland and Labrador ·
Prince Edward Island ·
Nova Scotia ·
New Brunswick
Quebec ·
Ontario ·
Manitoba ·
Saskatchewan ·
Alberta ·
British Columbia
Yukon ·
Northwest Territories ·
Nunavut
35001 - AJAX–PICKERING (5)
HOLLAND, Mark (Liberal)
KORUS, Russell (Green Party)
MODESTE, Kevin (N.D.P.)
NORNG, Kevin (Christian Heritage Party)
THOMAS, Rondo (Conservative)
35002 - ALGOMA–MANITOULIN–KAPUSKASING (6)
HUGHES, Carol (N.D.P.)
HUTCHINSON, Sarah (Green Party)
MORIN, Will (FPNP)
POLMATEER, Donald Milton (Independent)
ST. DENIS, Brent (Liberal)
WEST, Ian (Conservative)
35003 - ANCASTER–DUNDAS–FLAMBOROUGH–WESTDALE (6)
COWIE, Ben (Independent)
GHADDAR, Jamilé (Marxist-Leninist)
GUYATT, Gordon (N.D.P.)
JANUCZKOWSKI, David (Green Party)
POWERS, Russ (Liberal)
SWEET, David (Conservative)
35004 - BARRIE (4)
BROWN, Patrick (Conservative)
BURSZTYN, Peter (N.D.P.)
CARROLL, Aileen (Liberal)
JACOBY-HAWKINS, Erich (Green Party)
35005 - BEACHES–EAST YORK (6)
CARTER, Roger (Marxist-Leninist)
CHURLEY, Marilyn (N.D.P.)
CONROY, Peter (Conservative)
HARRIS, Jim (Green Party)
LOVE, Jim (PC Party)
MINNA, Maria (Liberal)
35006 - BRAMALEA–GORE–MALTON (5)
BRAENDLI, Ernst (Green Party)
CHILELLI, Frank (Marxist-Leninist)
MALHI, Gurbax S. (Liberal)
MARTELLO, Cesar (N.D.P.)
SPROVIERI, John (Conservative)
35007 - BRAMPTON–SPRINGDALE (5)
CHIOCCHIO, Ian Raymond (Green Party)
DHALLA, Ruby (Liberal)
HUNDAL, Sam (Conservative)
MATHER, Anna (N.D.P.)
WANNAKU RALLAGE, Upali Jinadasa (Communist)
35008 - BRAMPTON WEST (4)
BEAUMIER, Colleen (Liberal)
GOSAL, Bal (Conservative)
MASSEY-SINGH, Jaipaul (Green Party)
SHERGILL, Jagtar Singh (N.D.P.)
35009 - BRANT (6)
BOWERING, Lynn (N.D.P.)
KING, Adam (Green Party)
McCOLEMAN, Phil (Conservative)
ST. AMAND, Lloyd (Liberal)
TURMEL, John C. (Independent)
WUBS, John H. (Christian Heritage Party)
35010 - BURLINGTON (4)
GOLDRING, Rick (Green Party)
LAIRD, David (N.D.P.)
TORSNEY, Paddy (Liberal)
WALLACE, Mike (Conservative)
35011 - CAMBRIDGE (5)
GOODYEAR, Gary (Conservative)
PELLY, David M. (Canadian Action)
PERIC, Janko (Liberal)
REID, Donna (N.D.P.)
WHITE, Gareth (Green Party)
35012 - CARLETON–MISSISSIPPI MILLS (6)
BRIDGEN, Tasha (N.D.P.)
COLE, Jake (Green Party)
KOLACZYNSKI, George (Marijuana Party)
METCALFE, Isabel (Liberal)
O'CONNOR, Gordon (Conservative)
PARSONS, Tracy (PC Party)
35013 - CHATHAM-KENT–ESSEX (4)
BELL, Ken (Green Party)
COMISKEY, Jim (Liberal)
KEVANY, Kathleen (N.D.P.)
VAN KESTEREN, Dave (Conservative)
35014 - DURHAM (5)
ERVIN, Virginia (Green Party)
MOFFATT, Doug (Liberal)
ODA, Bev (Conservative)
ROGERS, Bruce (N.D.P.)
ZEKVELD, Henry (Christian Heritage Party)
35015 - DAVENPORT (7)
FIGUEROA, Miguel (Communist)
FORREST, Wendy (Canadian Action)
O'BRIEN, Mark (Green Party)
PERKS, Gord (N.D.P.)
RODRIGUES, Theresa (Conservative)
SILVA, Mario (Liberal)
THOMPSON, Sarah (Marxist-Leninist)
35016 - DON VALLEY EAST (4)
CLEMENTS, Wayne (Green Party)
HENNICK, Richard Alan (N.D.P.)
McDERMOTT, Eugene (Conservative)
RATANSI, Yasmin (Liberal)
35017 - DON VALLEY WEST (6)
BARNES, Paul (Canadian Action)
CARMICHAEL, John (Conservative)
DEB, Soumen (Libertarian)
GODFREY, John (Liberal)
SO, Daphne (Green Party)
THOMAS, David (N.D.P.)
35018 - DUFFERIN–CALEDON (4)
ALEXANDER, Ted (Green Party)
MARQUIS, Chris (N.D.P.)
MOORE, Garry (Liberal)
TILSON, David (Conservative)
35019 - EGLINTON–LAWRENCE (5)
COY, Peter (Conservative)
METZGER, Patrick (Green Party)
MOONEY, Maurganne (N.D.P.)
STEELE, John Brian (No Affiliation)
VOLPE, Joe (Liberal)
35020 - ELGIN–MIDDLESEX–LONDON (7)
ARLOW, Will (Canadian Action)
BORM, Phill (PC Party)
COLVIN, Crispin (Liberal)
DeVRIES, Ken (Christian Heritage Party)
MARTYN, Jonathan (Green Party)
McCALLUM, Tim (N.D.P.)
PRESTON, Joe (Conservative)
35021 - ESSEX (5)
CRUISE, Bob (Marxist-Leninist)
McVEITY, James (Green Party)
NATYSHAK, Taras (N.D.P.)
WATSON, Jeff (Conservative)
WHELAN, Susan (Liberal)
35022 - ETOBICOKE CENTRE (6)
CAMERON, Cynthia (N.D.P.)
DUNDAS, Norman (PC Party)
KUHN, Axel (Conservative)
TREMBLAY, France (Marxist-Leninist)
VANDERHEYDEN, John (Green Party)
WRZESNEWSKYJ, Borys (Liberal)
35023 - ETOBICOKE–LAKESHORE (6)
CAPOBIANCO, John (Conservative)
HOLLIDAY, Cathy (Communist)
IGNATIEFF, Michael (Liberal)
McHUGH-RUSSELL, Liam (N.D.P.)
MURRAY, Janice (Marxist-Leninist)
RIDGE, Philip (Green Party)
35024 - ETOBICOKE NORTH (7)
BUSSMANN, Alexander T. (PC Party)
CULLEN, Roy (Liberal)
Di CARLO, Anna (Marxist-Leninist)
HAVLOVIC, George Jan (Green Party)
KHROAD, Amanjit Singh (Conservative)
NAQVI, Ali (N.D.P.)
SZEBIK, George (Independent)
35025 - GLENGARRY–PRESCOTT–RUSSELL (4)
BERTHIAUME, René (Liberal)
FENNESSEY, Jo-Ann (N.D.P.)
JEAN-LOUIS, Bonnie (Green Party)
LEMIEUX, Pierre (Conservative)
35026 - BRUCE–GREY–OWEN SOUND (4)
JACKSON, Verona (Liberal)
JOLLEY, Shane (Green Party)
McILLWRAITH, Jill (N.D.P.)
MILLER, Larry (Conservative)
35027 - GUELPH (7)
ALLT, Phil (N.D.P.)
BARR, Brent (Conservative)
CHAMBERLAIN, Brenda (Liberal)
COUTO, Manuel (Marxist-Leninist)
ELLIS, Peter (Christian Heritage Party)
GILBERT, Scott (Communist)
NAGY, Mike (Green Party)
35028 - HALDIMAND–NORFOLK (5)
ELGERSMA, Steven (Christian Heritage Party)
FINLEY, Diane (Conservative)
ROBERTS, Valya (N.D.P.)
SPELLER, Bob (Liberal)
VAN NORT, Carolyn (Green Party)
35029 - HALIBURTON–KAWARTHA LAKES–BROCK (4)
DEVOLIN, Barry (Conservative)
HARJULA, Andy (Green Party)
MacDERMID, Anne (N.D.P.)
WALLING, Greg (Liberal)
35030 - HALTON (4)
CARR, Gary (Liberal)
GRICE, Kyle (Green Party)
NAQVI, Anwar (N.D.P.)
TURNER, Garth (Conservative)
35031 - HAMILTON CENTRE (5)
CHRISTOPHERSON, David (N.D.P.)
Des LAURIERS, Tony (Canadian Action)
HILL, Eliot Lewis (Conservative)
LIVINGSTONE, John (Green Party)
MIRZA, Javid (Liberal)
35032 - HAMILTON EAST–STONEY CREEK (5)
MANN, Bob (Communist)
MARSTON, Wayne (N.D.P.)
PAVLOV, Jo (Green Party)
RUKAVINA, Frank (Conservative)
VALERI, Tony (Liberal)
35033 - HAMILTON MOUNTAIN (6)
CHARLTON, Chris (N.D.P.)
DOWNEY, Stephen (Christian Heritage Party)
GRAVES, Don (Conservative)
KELLY, Bill (Liberal)
LANE, Paul (Marxist-Leninist)
WADSWORTH, Susan (Green Party)
35034 - HURON–BRUCE (6)
JOSLIN, Dave (Christian Heritage Party)
LOBB, Ben (Conservative)
ROBERTSON, Grant (N.D.P.)
SERDA, Victoria (Green Party)
STECKLE, Paul (Liberal)
VALENTA, Dennis (Independent)
35035 - KENORA (4)
BARCLAY, Susan (N.D.P.)
BROWN, Bill (Conservative)
VALLEY, Roger (Liberal)
VASEY, Dave (Green Party)
35036 - KINGSTON AND THE ISLANDS (6)
GRIMSHAW, Lou (Conservative)
HUTCHISON, Rob (N.D.P.)
MILLIKEN, Peter (Liberal)
ROGERS, Don (Canadian Action)
WALKER, Karl Eric (Independent)
WALTON, Eric (Green Party)
35037 - KITCHENER CENTRE (5)
CAGE, Steven (Conservative)
MAAS, Tony (Green Party)
REDMAN, Karen (Liberal)
SUTER, Martin (Communist)
WALSH-BOWERS, Richard (N.D.P.)
35038 - KITCHENER–CONESTOGA (4)
ALBRECHT, Harold Glenn (Conservative)
CARTER, Len (N.D.P.)
MYERS, Lynn (Liberal)
STAPLETON, Kristine Yvonne (Green Party)
35039 - KITCHENER–WATERLOO (6)
ICHIM, Julian (Marxist-Leninist)
LARYEA, Edwin (N.D.P.)
MANDUR, Ajmer (Conservative)
MIHALCEA, Ciprian (Independent)
RICHARDS, Pauline (Green Party)
TELEGDI, Andrew (Liberal)
35040 - LANARK–FRONTENAC–LENNOX AND ADDINGTON (7)
ACKERMAN, Jerry (Canadian Action)
BOGAERTS, Jeffrey (PC Party)
FORSEY, Helen (N.D.P.)
NICKERSON, Mike (Green Party)
RATHWELL, Ernest (Marijuana Party)
REID, Scott (Conservative)
TURNER, Geoff (Liberal)
35041 - LEEDS–GRENVILLE (4)
ARMSTRONG, Steve (N.D.P.)
BROWN, Gord (Conservative)
EATON, Bob (Liberal)
LEE, David (Green Party)
35042 - LONDON–FANSHAWE (4)
MAILER, Dan (Conservative)
MATHYSSEN, Irene (N.D.P.)
McLAUGHLIN, David (Green Party)
PEARSON, Glen Douglas (Liberal)
35043 - LONDON NORTH CENTRE (6)
FONTANA, Joe (Liberal)
MAYNARD, Stephen (N.D.P.)
MAZZILLI, John (Conservative)
MONDACA, Margaret (Marxist-Leninist)
MORLEY, Rod (PC Party)
SMITH, Stuart (Green Party)
35044 - LONDON WEST (6)
BARBER, Gina (N.D.P.)
BARNES, Sue (Liberal)
GRETZKY, Al (Conservative)
HUNTER, Steve (PC Party)
JARABEK, Monica (Green Party)
VILLAMIZAR, Margaret (Marxist-Leninist)
35045 - MARKHAM–UNIONVILLE (6)
CHOUDHARY, Fayaz (PC Party)
DUA, Partap (Independent)
HAGAN, Janice (N.D.P.)
LI, Joe (Conservative)
McCALLUM, John (Liberal)
WEESE, Wesley (Green Party)
35046 - LAMBTON–KENT–MIDDLESEX (5)
BLAKE, Kevin (N.D.P.)
JANSSENS, Mike (Christian Heritage Party)
JOHNSTON, Jim (Green Party)
SHIPLEY, Bev (Conservative)
WESLEY, Jeff (Liberal)
35047 - MISSISSAUGA–BRAMPTON SOUTH (5)
BAINS, Navdeep (Liberal)
BALKISSOON, Nirvan (N.D.P.)
SANGHA, Arnjeet (Conservative)
SULLIVAN, Tim (Marxist-Leninist)
YOGARETNAM, Grace (Green Party)
35048 - MISSISSAUGA EAST–COOKSVILLE (7)
CHÉNIER, Pierre (Marxist-Leninist)
DeFARIA, Carl (Conservative)
ELROFAIE, Mohamed (Independent)
GILL, Jim (N.D.P.)
GUARNIERI, Albina (Liberal)
PIETRO, Richard (Green Party)
WONG, Sally (Christian Heritage Party)
35049 - MISSISSAUGA–ERINDALE (5)
ALGHABRA, Omar (Liberal)
AMYOTTE, Ronnie (Independent)
BRAR, Rupinder (N.D.P.)
DECHERT, Bob (Conservative)
HUNTER, Adam (Green Party)
35050 - MISSISSAUGA SOUTH (6)
de PELHAM, Mark (N.D.P.)
GREEN, Phil (Conservative)
McMURRAY, Paul D.J. (Canadian Action)
SULLIVAN, Dagmar (Marxist-Leninist)
SZABO, Paul (Liberal)
TARRY, Brendan (Green Party)
35051 - MISSISSAUGA–STREETSVILLE (5)
CARON, James (N.D.P.)
CASANOVA, Otto (Green Party)
CREIGHTON, Peter (PC Party)
GILL, Raminder (Conservative)
KHAN, Wajid (Liberal)
35052 - NEPEAN–CARLETON (4)
GADZALA, Lori (Green Party)
GAFFNEY, Michael (Liberal)
GIBBONS, Laurel (N.D.P.)
POILIEVRE, Pierre (Conservative)
35053 - NEWMARKET–AURORA (6)
BAXTER, Dorian (PC Party)
BROWN, Lois (Conservative)
CHUDAK, Ed (N.D.P.)
HUBBERS, Glenn (Green Party)
MALONEY, Peter (Canadian Action)
STRONACH, Belinda (Liberal)
35054 - NIAGARA FALLS (4)
BURROUGHS, Gary (Liberal)
GATES, Wayne (N.D.P.)
GREEN, Kay (Green Party)
NICHOLSON, Rob (Conservative)
35055 - NIAGARA WEST–GLANBROOK (5)
ALLISON, Dean (Conservative)
BYLSMA, David W. (Christian Heritage Party)
CARTER, Heather (Liberal)
FERGUSON, Tom (Green Party)
HEATLEY, Dave (N.D.P.)
35056 - NICKEL BELT (7)
BONIN, Raymond (Liberal)
ETHIER, Michel D. (Marijuana Party)
GRAVELLE, Claude (N.D.P.)
McALLISTER, Mark (Green Party)
PÉRON, Mathieu (PC Party)
RUTCHINSKI, Steve (Marxist-Leninist)
SCHWARTZENTRUBER, Margaret (Conservative)
35057 - NIPISSING–TIMISKAMING (4)
CHIRICO, Peter (Conservative)
FLURI, Dave (N.D.P.)
PURDY, Meg (Green Party)
ROTA, Anthony (Liberal)
35058 - NORTHUMBERLAND–QUINTE WEST (4)
CHRISTIANSON, Russ (N.D.P.)
LAWSON, Patricia (Green Party)
MACKLIN, Paul (Liberal)
NORLOCK, Rick (Conservative)
35059 - OAK RIDGES–MARKHAM (4)
ARMES, Steve (Green Party)
CALLOW, Bob (Conservative)
COURTOT, Pamela (N.D.P.)
TEMELKOVSKI, Lui (Liberal)
35060 - OAKVILLE (4)
AGRELL, Tina (N.D.P.)
BROWN, M. A. Bonnie (Liberal)
DOMSY, Laura (Green Party)
YOUNG, Terence (Conservative)
35061 - OSHAWA (5)
CARRIE, Colin (Conservative)
GERSHUNY, David (Marxist-Leninist)
JOBSE, Adam (Green Party)
PARKES, Louise (Liberal)
RYAN, Sid (N.D.P.)
35062 - OTTAWA CENTRE (8)
AKPATA, John Andrew (Marijuana Party)
CHERNUSHENKO, David (Green Party)
DEWAR, Paul (N.D.P.)
FOUNTAIN, Keith (Conservative)
LEGEAIS, Christian (Marxist-Leninist)
MAHONEY, Richard (Liberal)
RYAN, Stuart (Communist)
SYED, Anwar (Independent)
35063 - OTTAWA–ORLÉANS (5)
GALIPEAU, Royal (Conservative)
GODBOUT, Marc (Liberal)
LEAHY, Mark Andrew (N.D.P.)
SAINT-YVES, Alain (Independent)
SAMPLONIUS, Sarah (Green Party)
35064 - OTTAWA SOUTH (5)
CUTLER, Allan (Conservative)
FORD, John (Green Party)
McGUINTY, David (Liberal)
SADER, Henri (N.D.P.)
THOMSON, Brad (PC Party)
35065 - OTTAWA–VANIER (6)
BÉLANGER, Mauril (Liberal)
BENOIT, Paul (Conservative)
DAGENAIS, Ric (N.D.P.)
LEGEAIS, Alexandre (Marxist-Leninist)
PARSONS, James C. (PC Party)
THIERRIN, Raphaël (Green Party)
35066 - OTTAWA WEST–NEPEAN (6)
ADAIR, Neil (Green Party)
BAIRD, John (Conservative)
BENS, Randy (Canadian Action)
FARNWORTH, Lee (Liberal)
PACHECO, John (Independent)
RIVIER, Marlene (N.D.P.)
35067 - OXFORD (7)
BENDER, James (Marijuana Party)
KUNSCHNER, Zoé (N.D.P.)
MacKENZIE, Dave (Conservative)
MARKUS, John (Christian Heritage Party)
MORDUE, Greig (Liberal)
SARGENT, Kaye (Libertarian)
SYKES, Ronnee (Green Party)
35068 - PARKDALE–HIGH PARK (7)
BERNARDO, Beverly (No Affiliation)
BULTE, Sarmite Sam (Liberal)
GERSHUNY, Lorne (Marxist-Leninist)
KLUFAS, Jurij (Conservative)
NASH, Peggy (N.D.P.)
PARKER, Terry (Marijuana Party)
RISHCHYNSKI, Robert L. (Green Party)
35069 - PARRY SOUND–MUSKOKA (4)
BOULDING, Jo-Anne (N.D.P.)
CLEMENT, Tony (Conservative)
HODGSON, Glen (Green Party)
MITCHELL, Andy (Liberal)
35070 - PERTH–WELLINGTON (5)
COWLING, John Day (Green Party)
CUNNINGHAM, David (Liberal)
DeVRIES, Irma (Christian Heritage Party)
DINICOL, Keith (N.D.P.)
SCHELLENBERGER, Gary (Conservative)
35071 - PETERBOROUGH (6)
BOWERS, Bob (Independent)
DEL MASTRO, Dean (Conservative)
LLOYD, Diane (Liberal)
SLAVIN, Linda (N.D.P.)
WIECHULA, Aiden (Marijuana Party)
WOOD, Brent (Green Party)
35072 - PICKERING–SCARBOROUGH EAST (6)
BROWNRIDGE, Jeff (Green Party)
DALE, Gary (N.D.P.)
DOBSON, Tim (Conservative)
GONSALVES, Pedro (Independent)
KALEVAR, Chai (Canadian Action)
McTEAGUE, Dan (Liberal)
35073 - PRINCE EDWARD–HASTINGS (5)
HICKEY, Tim (Independent)
KRAMP, Daryl (Conservative)
MCMAHON, Michael (N.D.P.)
SAHADAT, Joseph (Green Party)
VAUGHAN, Bob (Liberal)
35074 - RENFREW–NIPISSING–PEMBROKE (5)
KELLY, Paul (Independent)
LINDSAY, Don (Liberal)
McLEOD, Gordon Scott (Green Party)
McSHEFFREY, Sue (N.D.P.)
35075 - RICHMOND HILL (4)
Di PAOLA, Joe (Conservative)
DOWSETT, Wess (N.D.P.)
RUDKINS, Tim (Green Party)
WILFERT, Bryon (Liberal)
35076 - ST. CATHARINES (6)
BURCH, Jeff (N.D.P.)
BYLSMA, Bill (Christian Heritage Party)
COUTO, Elaine (Marxist-Leninist)
DYKSTRA, Rick (Conservative)
FANNON, Jim (Green Party)
LASTEWKA, Walt (Liberal)
35077 - ST. PAUL'S (4)
BENNETT, Carolyn (Liberal)
FARMER, Kevin (Green Party)
KENT, Peter (Conservative)
SUMMERVILLE, Paul (N.D.P.)
35078 - SARNIA–LAMBTON (6)
AGAR, Greg (N.D.P.)
DAVIDSON, Pat (Conservative)
DE BOER, Gary (Christian Heritage Party)
ELLIOTT, John (Independent)
GALLAWAY, Roger (Liberal)
JACOBS, Mike (Green Party)
35079 - SAULT STE. MARIE (6)
DUMAS, Guy (FPNP)
MARTIN, Tony (N.D.P.)
PROVENZANO, Christian (Liberal)
TAFFAREL, Mike (Marxist-Leninist)
VIITALA, Mark (Green Party)
WALKER, Ken (Conservative)
35080 - SCARBOROUGH–AGINCOURT (4)
KARYGIANNIS, Jim (Liberal)
MAPLE, Casey (Green Party)
REDWOOD, Bill (Conservative)
ROBERTSON, David (N.D.P.)
35081 - SCARBOROUGH CENTRE (4)
CANNIS, John (Liberal)
JAMES, Roxanne (Conservative)
LAXTON, Dorothy (N.D.P.)
STRACHAN, Andrew (Green Party)
35082 - SCARBOROUGH–GUILDWOOD (7)
BROWES, Pauline (Conservative)
CAMPBELL, Peter (N.D.P.)
FLANAGAN, Mike (Green Party)
KHAN, Farooq (Independent)
McKAY, John (Liberal)
THOMAS, Andrew C. (Independent)
THOMPSON, Brenda (Canadian Action)
35083 - SCARBOROUGH–ROUGE RIVER (6)
ABBAT, Serge (Green Party)
BANCE, Jerry (Conservative)
BRETT, Andrew (N.D.P.)
KHAN, Yaqoob (Independent)
LEE, Derek (Liberal)
MERCER, Alan (Libertarian)
35084 - SCARBOROUGH SOUTHWEST (6)
HARRIS, Dan (N.D.P.)
PHILIP, Valery (Green Party)
ROWLEY, Elizabeth (Communist)
SUTTON, Trevor (Independent)
VEERASUNTHARAM, Vincent (Conservative)
WAPPEL, Tom (Liberal)
35085 - SIMCOE–GREY (5)
AUSTIN, Katy (N.D.P.)
ELLIS, Peter (Green Party)
GUERGIS, Helena (Conservative)
KIRLEY, Elizabeth (Liberal)
VANDER ZAAG, Peter (Christian Heritage Party)
35086 - SIMCOE NORTH (5)
AGNEW, Sandy (Green Party)
GRAHAM, Karen (Liberal)
HILL, Jen (N.D.P.)
KOOGER, Adrian Peter (Christian Heritage Party)
STANTON, Bruce (Conservative)
35087 - STORMONT–DUNDAS–SOUTH GLENGARRY (5)
BEARDS, Doug (Green Party)
CHISHOLM, Carson (Christian Heritage Party)
LAUZON, Guy (Conservative)
MacDONALD, Elaine (N.D.P.)
MANLEY, Tom (Liberal)
35088 - SUDBURY (8)
BUTCHER, Stephen (PC Party)
HAMMOND, Sam (Communist)
MARLEAU, Diane (Liberal)
McINTAGGART, Gerry (N.D.P.)
METHÉ, Joey (Green Party)
POPESCU, J. David (Independent)
SERVISS, Kevin (Conservative)
STARBUCK, Dave (Marxist-Leninist)
35089 - THORNHILL (5)
ABRAMOWITZ, Mark (PC Party)
HELFERTY, Lloyd (Green Party)
KADIS, Susan (Liberal)
REALE, Anthony (Conservative)
STRELCHIK, Simon (N.D.P.)
35090 - THUNDER BAY–RAINY RIVER (5)
AEGARD, Russ (Green Party)
BOSHCOFF, Ken (Liberal)
LESKOWSKI, David (Conservative)
MacKAY, Doug (Marijuana Party)
RAFFERTY, John (N.D.P.)
35091 - THUNDER BAY–SUPERIOR NORTH (5)
CARRIÈRE, Denis A. (Marijuana Party)
COMUZZI, Joe (Liberal)
HYER, Bruce (N.D.P.)
KANNEGIESSER, Dawn (Green Party)
SARAFIN, Bev (Conservative)
35092 - TIMMINS–JAMES BAY (4)
ANGUS, Charlie (N.D.P.)
FREED, Sahaja (Green Party)
GRAHAM, Ken (Conservative)
RIOPELLE, Robert (Liberal)
35093 - TORONTO CENTRE (8)
BOYDEN, Johan (Communist)
FERNANDEZ, Philip (Marxist-Leninist)
GRAHAM, Bill (Liberal)
PRAIRIE, Michel (No Affiliation)
REFORD, Lewis (Conservative)
SHAPCOTT, Michael (N.D.P.)
TINDAL, Chris (Green Party)
WHITE, Liz (AACEV Party of Canada)
35094 - TORONTO–DANFORTH (5)
CLAUSEN, Kren (Conservative)
COYNE, Deborah (Liberal)
HART, Al (Green Party)
LAYTON, Jack (N.D.P.)
RODDEN, Marcell (Marxist-Leninist)
35095 - TRINITY–SPADINA (7)
CHAPMAN, Thom (Green Party)
CHOW, Olivia (N.D.P.)
GOLDSTEIN, Sam (Conservative)
HOSSAIN, Asif (PC Party)
IANNO, Tony (Liberal)
LIN, Nick (Marxist-Leninist)
RIDDELL, John (Canadian Action)
35096 - VAUGHAN (5)
ALEXOPOULOS, Yurgo (N.D.P.)
BEVILACQUA, Maurizio (Liberal)
FABRIZIO, Paolo (Libertarian)
MAJKOT, Richard (Conservative)
VISENTIN, Adrian (Green Party)
35097 - WELLAND (6)
Di BARTOLOMEO, Jody (N.D.P.)
GRUNSTEIN, Mel (Conservative)
MALONEY, John (Liberal)
RUITER, Irma (Christian Heritage Party)
SIMPSON, Brian (Green Party)
WALKER, Ron (Marxist-Leninist)
35098 - WELLINGTON–HALTON HILLS (6)
BOUTEILLER, Brent (Green Party)
CHONG, Michael (Conservative)
DUIGNAN, Noel Paul (N.D.P.)
FINNIE, Rod (Liberal)
KRUSKY, Carol Ann (Christian Heritage Party)
WISNIEWSKI, Mike (Independent)
35099 - WHITBY–OSHAWA (6)
COCHRANE, Tom (Canadian Action)
FLAHERTY, Jim (Conservative)
GOBIN, Marty (Libertarian)
KRISHNAN, Ajay (Green Party)
LONGFIELD, Judi (Liberal)
SADEM-THOMPSON, Maret (N.D.P.)
35100 - WILLOWDALE (4)
BOSEOVSKI, Jovan (Conservative)
CARNEGIE, Rochelle (N.D.P.)
PETERSON, Jim (Liberal)
VETTESE, Sharolyn (Green Party)
35101 - WINDSOR–TECUMSEH (5)
CHESNIK, Laura (Marxist-Leninist)
COMARTIN, Joe (N.D.P.)
EASTON, Bruck (Liberal)
FUSCHI, Rick (Conservative)
PLUARD, Catherine (Green Party)
35102 - WINDSOR WEST (7)
BISHOP, Jillana (Green Party)
KELLER, Werner (Liberal)
MASSE, Brian (N.D.P.)
SCHNURR, Chris (PC Party)
TESHUBA, Al (Conservative)
VILLAMIZAR, Enver (Marxist-Leninist)
ZAIDI, Habib (Independent)
35103 - YORK CENTRE (4)
DRYDEN, Ken (Liberal)
IACAMPO, Marco (N.D.P.)
KRITSONIS, Constantine (Green Party)
MOSTYN, Michael (Conservative)
35104 - YORK–SIMCOE (5)
DEWAR, John (Green Party)
GERL, Sylvia (N.D.P.)
GUNN, Vicki (Christian Heritage Party)
VAN LOAN, Peter (Conservative)
WILSON, Kate (Liberal)
35105 - YORK SOUTH–WESTON (5)
CIMESA, Dragan (Independent)
DE ANGELIS-PATER, Maria (Green Party)
FERREIRA, Paul (N.D.P.)
HALICKI, Steve (Conservative)
TONKS, Alan (Liberal)
35106 - YORK WEST (5)
CAPRA, Nick (Green Party)
COCON, Axcel (Independent)
GILL, Parm (Conservative)
ROMANO ANTHONY, Sandra (N.D.P.)
SGRO, Judy (Liberal)